logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Wśród celów polskiej prezydencji w UE znalazły się ważne zobowiązania dotyczące zrównoważonego rozwoju. Ministerstwo Środowiska przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych wprowadziło projekt „Zielona prezydencja”, w którym przyjęto zasadę organizowania wydarzeń i spotkań z zachowaniem dbałości o ochronę środowiska i oszczędność wykorzystywanych zasobów. Celem projektu jest podkreślenie świadomości i zaangażowania Polski w działania proekologiczne oraz promowanie dobrych praktyk wśród przedstawicieli administracji państwowej.

awiązując do tych zobowiązań, stowarzyszenie PlasticsEurope organizuje wspólnie z Magazynem Parlamentarnym spotkanie „Czy zmierzamy do celu? Czy Europa jest na dobrej drodze do osiągnięcia ambitnych celów związanych ze zmianami klimatu?”. Spotkanie  odbędzie się 13 lipca, a jego  gospodarzem i moderatorem  -  poseł do Parlamentu Europejskiego, Bogusław Sonik. Spotkanie będzie  okazję do dyskusji nt. celów UE w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz wyboru strategii umożliwiających osiągnięcie tych celów.
Jedną z ciekawych inicjatyw ekologicznych, wspieranych przez PlasticsEurope Polska była piętnastodniowa wyprawa rowerowa Dominika Dobrowolskiego „Stop CO2 - rusz się”, której celem było promowanie odpowiedzialnych postaw związanych z ochroną klimatu i oszczędnością energii. 30 czerwca, na Placu Luksemburskim przed Parlamentem Europejskim w Brukseli odbyła się konferencja prasowa, nie tylko kończąca i podsumowująca wyprawę, ale również bezpośrednio nawiązująca do priorytetów rozpoczynającej się nazajutrz polskiej prezydencji UE.
Dominik Dobrowolski jest znany ze swojego zaangażowania w akcje i przedsięwzięcia pro-ekologiczne, które organizuje już od lat 80. ubiegłego wielu. Stowarzyszenie PlasticsEurope jest przekonane, że podejmowane przez ekologa tematy, z uwagi na swój ogólny charakter wymagają połączonych działań globalnej społeczności, zwłaszcza w kontekście rosnącej populacji i wzrastającego zapotrzebowania na energię.

Informacje o spotkaniu 13 lipca w Brukseli można znaleźć na stronie internetowej: http://www.theparliament.com/events/forthcoming/target
Więcej o wyprawie „Stop CO2 – rusz się”: www.bruksela.cycling-recycling.eu