logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Na nadchodzący sezon Weber wprowadza paletę kolorów tynków i farb elewacyjnych Weber Color Navigator inspirowaną szlachetnymi barwami alabastru, agatu, ametystu, bursztynu, koralu, lazurytu i malachitu. Nowe kolory zostały przedstawione na klasycznych wzornikach, a także w formie elektronicznej, w postaci plików kompatybilnych z programami do projektowania.

Weber

Wzornik barw Weber Color Navigator powstał przy współpracy z wybranymi pracowniami architektonicznymi, Skandynawskim Instytutem Barwy oraz w oparciu o bogate doświadczenie marek Weber i maxit dotyczących  kolorystycznego kształtowania fasad. Zawiera kolory poszukiwane przez projektantów, ulubione przez klientów, oraz te, które są obecnie najmodniejsze, w tym bogatą gamę szarości, brązów i różów weneckich. Nowa paleta dotyczy wszystkich tynków cienkowarstwowych (akrylowych, silikatowych, silikonowych, polimerowo-mineralnych, mineralnych) oraz farb elewacyjnych (akrylowych, akrylowo-silikonowych, silikonowych, silikatowych).

Przedstawione w wachlarzu wzornika poszczególne linie kolorystyczne wywodzące się od wybranych minerałów zawierają gotowe propozycje połączeń barw. Wzornik można w prosty sposób przystosować do własnych preferencji wydobywając na pierwszy plan barwy intensywne bądź stonowane. Aby ułatwić pracę architektom nowa paleta kolorów została przetransponowana na pliki elektroniczne współpracujące z programami do projektowania, takimi jak: AutoCAD, ArchiCAD, Autodesk 3ds Max oraz CorelDRAW. Elektroniczną bibliotekę wraz ze szczegółową instrukcją jak z niej korzystać w poszczególnych aplikacjach można pobrać ze strony internetowej netweber.pl

Nowy wzornik ma uproszczoną kodyfikację, dzięki której łatwiej można odszukać wybrany kolor. Przy każdej próbce znajduje się informacja o współczynniku odbicia światła HBW, którego wartość informuje, jaka ilość światła zostanie odbita przez dany kolor. Dla czerni wartość tego parametru wynosi 0% (zupełne pochłanianie), natomiast dla idealnej bieli 100% (całkowite odbicie światła). Współczynnik HBW pozwala na świadomy dobór kolorów, tak aby – zależnie od rodzaju tynku lub farby – uniknąć naprężeń termicznych na większej płaszczyźnie ścian, co przekłada się na trwałość elewacji. Dodatkowo, każdy kolor w palecie barw Weber Color Navigator posiada przyporządkowany kod NCS. Za pomocą systemu NCS wszystkie możliwe barwy mogą być dokładnie opisane i uporządkowane.