logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

238 tys. osób odwiedziło targi BAU 2011, tj. o 12 % więcej niż w poprzedniej edycji. Targi BAU umacniają swoją pozycję jako wiodące, światowe targi budownictwa.

BAU 2011

Prawdziwy najazd odwiedzających targi BAU 2011 - Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych - ustanowił nowe rekordy i wyraźnie umocnił ich pozycję, jako wiodących światowych targów w branży. Podczas sześciu dni targowych około 238.000 gości odwiedziło Nowe Tereny Targowe w Monachium – to oznacza wzrost o około 12% w porównaniu z ostatnią edycją w roku 2009.

Tak znacznego wzrostu nie odnotowano jeszcze nigdy w prawie 50-letniej historii targów BAU. To najważniejsze wydarzenie w branży było sukcesem przede wszystkim pod względem udziału gości zagranicznych. Na targi BAU przyjechało ich prawie 60.000. Tym samym udział odwiedzających z zagranicy wzrósł z 18% do 25%. Ponownie wzrósł również udział projektantów i architektów. Wynosi on obecnie 22% - co daje liczbę ponad 52.000 odwiedzających!

Polska była jednym z wiodących krajów na targach BAU 2011. 24 polskie firmy wynajęły rekordową powierzchnię ok. 800 m². Targi te odwiedziło 2.042 przedstawicieli branży budowlanej z Polski, co stanowi wzrost o ok. 90% w porównaniu z targami BAU 2009.
Do Monachium zjechali goście z ponad 150 państw. Ciekawe stoiska, wypełnione po brzegi hale, intensywne rozmowy z dobrze poinformowanymi klientami i obsługa stoisk, która miała pełne ręce roboty, żeby móc zaspokoić olbrzymie zainteresowanie i spełnić wszystkie życzenia klientów – tak zaprezentowały się targi BAU 2011. Już na rok przed rozpoczęciem targów prawie cała powierzchnia targów BAU została wynajęta, licznym firmom udało się dostać tylko na listę oczekujących. Na 180.000 m² powierzchni w halach zaprezentowało się 2.058 wystawców z 46 państw, w tym wiodący producenci materiałów, elementów i systemów budowlanych.

BAU 2011


Głównymi tematami targów BAU były w tym roku zrównoważone budownictwo oraz budownictwo dla potrzeb wszystkich pokoleń. Obu tematów dotyczyło kilka wystaw i liczne referaty przedstawione podczas forów i kongresów, między innymi podczas kongresu „Budownictwo dla przyszłości – zrównoważone, energooszczędne i innowacyjne” zorganizowanego przez Federalne Ministerstwo Budownictwa, jak również podczas imprez „Budynki przyszłości” Federalnego Ministerstwa Gospodarki.  Absolutną atrakcją był dom solarny Wyższej Szkoły w Rosenheim, który zdobył drugie miejsce w konkursie Solar Decathlon w Madrycie i na targach BAU po raz pierwszy został zaprezentowany szerokiej publiczności.

Ogromne zainteresowanie wzbudziły trzy fora targów BAU. Najwięcej uczestników zgromadziło szczególnie forum „Budownictwo przyszłości“, podczas którego działający na skalę międzynarodową architekci, tacy jak sir Peter Cook jak również Françoise Hélène Jourda przedstawili swoje plany i projekty. Wszystkie miejsca były zajęte również podczas forum MakroArchitektury, które dotyczyło współpracy między architekturą i przemysłem, a także badań przyszłościowych w architekturze. Forum „Inteligentne budownictwo” przerzuciło pomost pomiędzy modernizacją i renowacją budynków oraz realizacją nowoczesnych budynków high-tech, takich jak domy pasywne czy też domy plus energetyczne. Federalne Ministerstwo Budownictwa przedstawiło odpowiednie projekty, między innymi swoją inicjatywę badawczą „Budownictwo przyszłości”.

Podczas imprezy towarzyszącej targom BAU ponownie przyznano liczne nagrody, w tym renomowane nagrody za architekturę „Estetyka i konstrukcja” we współpracy z czasopismem fachowym „DETAL” oraz nagrodę 1:1 „Pierwszy dom” w kooperacji z czasopismem „Bauwelt”. Poza tym przyznano:

•    nagrodę „Budujemy z wykorzystaniem technologii informatycznej – zawody budowlane z przyszłością“
•    nagrodę dla produktów innowacyjnych
•    nagrodę za innowacje „Architektura i budownictwo“
•    Oscara dla marketu budowlanego.


Ponadto na targach BAU 2011 ogłoszono ArchiWorld Academy – nowy konkurs, który realizują targi BAU we współpracy z portalem online Archi-Europe. Konkurs będzie trwał ponad dwa lata i przeznaczony jest dla studentów architektury z całego świata. Jury tworzy 12 czołowych międzynarodowych architektów. Nazwiska zwycięzców zostaną ogłoszone na targach BAU 2013. Zostaną oni przyjęci na staż do biur wybitnych architektów.

Prawdziwym hitem wśród publiczności okazała się „Długa noc architektury“, która po raz pierwszy została zorganizowana w ramach targów BAU i w której oprócz wystawców i odwiedzających targi BAU mogli uczestniczyć wszyscy zainteresowani. Wielu z nich zwiedziło ponad 30 budynków na terenie Monachium, które w piątek wieczorem otworzyły swoje podwoje dla odwiedzających, prezentując ciekawą architekturę.
20. edycja targów BAU odbędzie się w dniach od 14 do 19 stycznia 2013 r. na Nowych Terenach Targowych w Monachium.