Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez prof. Bolkowską z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie podczas konferencji prasowej Komitetu Budownictwa przy Krajowej Izbie Gospodarczej i Fundacji Wszechnicy Budowlanej tempo wzrostu produkcji budowlanej w ciągu 5 miesięcy 2009 r. było stabilne, a wartość robót utrzymywała się na poziomie roku ubiegłego. Roboty remontowe zwiększyły się, natomiast niższa niż rok temu była sprzedaż robót o charakterze inwestycyjnym. W strukturze rodzajowej wzrastała budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz robót specjalistycznych. Płace w budownictwie nadal wzrastały, ale w coraz mniejszym stopniu. Notowano również niewielki wzrost zatrudnienia. Wskaźniki po pięciu miesiącach 2009 roku wskazują na niskie, ale dodatnie tempo wzrostu produkcji budowlanej (w porównaniu z wysokim poziomem roku poprzedniego).
Jeśli zaś chodzi o budownictwo mieszkaniowe, maleje liczba wydawanych pozwoleń na budowę i rozpoczynanych mieszkań. Długofalowym efektem będzie mniej mieszkań oddawanych do użytku.
Wykorzystanie zdolności produkcyjnej firm oszacowano na 77%. Produkcja niemal wszystkich materiałów budowlanych po 5 miesiącach 2009 jest niższa niż rok temu, a ceny materiałów maleją. Średnia rentowność produkcji materiałów budowlanych jest znacznie niższa niż w 2008 r., ale dodatnia.