logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

W przypadku krycia dachu dachówkami cementowymi lub ceramicznymi najlepszym rozwiązaniem jest kompletny system dachowy.

Dachówka antenowa
Fot. Braas: Dachówka antenowa

Mamy bowiem pewność, że każdy z elementów będzie idealnie do siebie pasował pod względem funkcjonalnym i estetycznym, co oznacza oszczędność czasu i przede wszystkim pieniędzy. - Aby dach spełniał swoją funkcję musi być przede wszystkim szczelny. Zapewni to połączenie dachówki ceramicznej lub cementowej z oryginalnymi i systemowymi akcesoriami służącymi do budowania dachu – twierdzi Marek Podeszwa doradca techniczny Baas i RuppCeramika.

System dachowy to pochodzący od jednego producenta zestaw elementów pozwalający na wykonanie całego pokrycia (membrany i folie np. Divoroll Pro, Divoroll Kompakt, Divoroll Universal+ czy Veltitech 120), po dachówki (podstawowe oraz kształtowe) i wykończenie (np. obróbka komina taśmą Wakaflex 2). Istotnym elementem w budowie dachu jest warstwa wstępnego krycia, na którą stosuje się membrany i folie dachowe.

Szczelność dachu zależy przede wszystkim od jakości wykonania przejść kominów i ścian przy połaci dachu oraz koszy dachowych. Braas proponuje technicznie zaawansowane aluminiowe kosze dachowe w kolorach idealnie dopasowanych do dachówek. W związku z tym, że nawet najprostszy dach spadzisty składa się z co najmniej dwóch płaszczyzn konieczne jest połączenie ich materiałem zapewniającym uszczelnienie i wentylację połaci dachu. Służą do tego taśmy wentylacyjno-uszczelniające ( Metalroll 2, Figaroll, Braas Vent ) oraz uszczelki kalenicowe.

Taśma wentylacyjno-uszczelniająca Figaroll
Fot. Braas: Taśma wentylacyjno-uszczelniająca Figaroll
 

Przy nachyleniu połaci dachu przekraczającym 60º konieczne jest stosowanie klamer, które zwiększają odporność dachu na działanie silnego wiatru.  Zaczepy klamrowe służą przede wszystkim do mocowania tych dachówek, które cięte są przy grzbiecie, koszu dachowym i w innych miejscach, gdzie występują największe siły ssania wiatru. Przy montażu dachu zawsze myślimy o tym, żeby sprawnie funkcjonował i był bezpieczny przez kilkadziesiąt lat. Bezpieczne poruszania się w przyszłości po jego połaci zapewnią stopnie i ławy kominiarskie. Zwieńczeniem systemu dachowego jest orynnowanie, czyli zapewnienie odprowadzenia wody opadowej z połaci dachu. System rynnowy Braas StabiCor jest trwałym i estetycznym rozwiązaniem systemowym chroniącym elewacje przed zaciekami, a fundamenty i ściany przed zawilgoceniem.