24 kwietnia 2025 r., w Oddziale Śląskim Instytutu Techniki Budowlanej, odbyło się uroczyste otwarcie laboratorium akustycznego, które, jak podkreślił w słowie wstępnym dyrektor ITB dr inż. Robert Geryło, wiąże się z jubileuszem osiemdziesięciolecia działalności Instytutu. Powstał on w maju 1945 r. jako Instytut Badawczy Budownictwa, a od 1949 r. działa pod nazwą Instytut Techniki Budowlanej (ITB). W strukturze Instytutu jest pięć zakładów naukowo-badawczych, funkcjonujących w siedzibie głównej w Warszawie oraz trzech oddziałach – w Katowicach, Poznaniu i Pionkach.
Uroczyste otwarcie laboratorium. Wstęgę przecinają (od lewej): dr inż. Krzysztof Kuczyński, Zastępca Dyrektora ITB ds. Badań i Innowacji; mgr inż. Tomasz Trusewicz, Dyrektor Stowarzyszenia Polska Wentylacja; dr inż. Agnieszka Winkler-Skalna, Kierownik Zakładu Fizyki Cieplnej, Akustyki i Środowiska ITB; prof. dr hab. inż. Andrzej Garbacz, Przewodniczący Rady Naukowej ITB; dr inż. Robert Geryło, Dyrektor ITB
Nowo otwarte laboratorium powstało jako odpowiedź na potrzeby rynku budowlanego oraz instalacyjnego dotyczące badań właściwości akustycznych wyrobów do wentylacji i klimatyzacji, których wyniki mogą być wykorzystane m.in. w Krajowych Ocenach Technicznych.
Podczas otarcia laboratorium zwrócono uwagę na konieczność zmniejszenia hałasu pochodzącego od wyposażenia technicznego budynków oraz zapoznano branżę instalacyjną z nową ofertą badawczą dedykowaną wyrobom do wentylacji i klimatyzacji.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele świata nauki, przemysłu i mediów. Uczestnicy zwiedzili laboratorium oraz zapoznali się z możliwościami nowych stanowisk badawczych. Poruszono także kwestie związane z koniecznością ograniczania hałasu oraz komfortem akustycznym w pomieszczeniach.
Laboratorium zostało wyposażone w układ dwóch pogłosowych komór badawczych o kubaturze 100 m3 oraz 200 m3 wraz z zestawem urządzeń pomiarowych, w których możliwe jest określenie mocy akustycznej elementów instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, takich jak kratki wentylacyjne, nawiewniki, wywiewniki, czerpnie, wyrzutnie, przepustnice, regulatory przepływu powietrza czy inne urządzenia wentylacyjne. Ponadto komory pogłosowe zostały umieszczone w dodatkowym pomieszczeniu wytłumiającym.
Komory pogłosowe w Laboratorium Badań Akustycznych ITB
Laboratorium przygotowane jest do wykonywania pomiarów z zadanym przepływem powietrza przez badane wyroby. Jak podkreśliła dr inż. Agnieszka Winkler-Skalna, Kierownik Zakładu Fizyki Cieplnej, Akustyki i Środowiska, wysokie standardy wykonywania badań zostały zapewnione przez:
- utrzymanie niskiego poziomu tła akustycznego przy jednowarstwowych ścianach komór;
- wibroizolację komór badawczych;
- kompensację ciśnienia powietrza wewnątrz komór w trakcie pomiarów wymagających przepływu powietrza;
- możliwość regulowania warunków klimatycznych.
Wyposażenie laboratorium umożliwia również wykonywanie badań naukowych oraz nawiązywanie współpracy z innymi jednostkami. W ITB prowadzone są badania i prace rozwojowe dotyczące szerokiego zakresu zagadnień technicznych, m.in. bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego, wpływu na środowisko wewnętrzne i komfortu użytkowania obiektów, akustyki, efektywności energetycznej oraz zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych w budownictwie. Rocznie Instytut wydaje przeszło 3000 raportów z badań i ok. 500 Krajowych Ocen Technicznych, a także po kilkadziesiąt Europejskich Ocen Technicznych, np. w 2023 r. było ich 86, a w 2024 r. – 97.
Instytut Techniki Budowlanej jest największą jednostką badawczą, a także największą Jednostką Oceny Technicznej i certyfikującą, działającą w sektorze budownictwa w Polsce, rozpoznawalną w Europie i świecie.