logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

W Barczewku, w okolicach Olsztyna w województwie warmińsko-mazurskim, zakończono drukowanie pierwszego na świecie betonowego zbiornika na wodę pitną wykonanego w technologii 3D. Inwestycja została zrealizowana ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 oraz Samorządu Województwa Warmińsko- Mazurskiego.

Obiekt wydrukowano w ramach kontraktu „zaprojektuj i wybuduj” realizowanego na zlecenie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Barczewie przez firmę EKO-WOD z Kętrzyna, która była generalnym wykonawcą tej inwestycji. Druk zbiornika był możliwy dzięki współpracy Holcim Polska z firmą budowlaną Globtank oraz duńską firmą COBOD, globalnym liderem w produkcji drukarek 3D do betonu.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy być pionierami w zastosowaniu tej nowoczesnej technologii w Polsce i Europie. Nasza współpraca z partnerami pokazuje, że innowacyjne podejście do budownictwa może przynieść korzyści środowisku i gospodarce. Realizacja tego projektu dowodzi, że technologia druku 3D nie tylko rewolucjonizuje budownictwo, ale także wspiera zrównoważony rozwój, dzięki znacznym oszczędnościom materiałowym – powiedział Rafał Latawiec, Marketing Manager w Holcim Polska.

Technologia druku 3D umożliwia oszczędność materiałów na poziomie 25%, automatyzację oraz znaczną redukcję czasu realizacji (dwukrotne przyspieszenie procesu realizacji ścian zbiornika). Pozwala też na zmniejszenie grubości ścianek i wysokości zbiornika, co jest niemożliwe do osiągnięcia w przypadku tradycyjnych technologii budowy oraz na zastosowanie największej grubości ścian na dole i sukcesywne jej zmniejszanie wraz z wysokością. Druk 3D jest bardzo precyzyjny, co redukuje ilość odpadów i zapewnia dużą dokładność konstrukcji. Dodatkowo, umożliwia tworzenie złożonego kształtu i struktury, które byłyby trudne lub niemożliwe do osiągnięcia tradycyjnymi metodami. Dzięki optymalizacji materiałowej możliwe jest zmniejszenie zużycia betonu, co sprzyja bardziej zrównoważonemu rozwojowi budownictwa. Druk zbiornika trwał tylko 38 h aktywnego drukowania zrealizowanego w ciągu 5 dni.

To przedsięwzięcie jest przełomowe nie tylko dla branży wodociągowej, ale dla całego sektora zbiorników na jakiekolwiek cele, jak np. wodę pitną i szarą, biogaz i inne. Należy mieć na uwadze, że im większy zbiornik, tym większa obniżka kosztów. Warto również wspomnieć, że technologia ta jest dopiero na wstępnym etapie rozwoju. Planujemy kolejne projekty, które podniosą efektywność wydruków w sposób wykładniczy. Trudno sobie wyobrazić, w przypadku zmaterializowania się naszej wizji zbiornika na kolejnych projektach, że jakakolwiek istniejąca technologia będzie mogła być konkurencyjna – stwierdził Marcin Mikulewicz, Prezes Zarządu Globtank.

Zbiornik został wykonany z mieszanki betonowej TectorPrint. Jego wysokość wynosi 7m, a średnica wewnętrzna 7,6m.

Nasza firma od lat rozwija technologię druku 3D betonu i jej zastosowania, a projekt w Barczewku jest kolejnym dowodem na to, że ta technologia ma ogromny potencjał. Zastosowanie naszego rozwiązania pozwoliło na oszczędność materiałów na poziomie 25%, co stanowi kolejny krok w kierunku bardziej zrównoważonego i efektywnego budownictwa. Cieszymy się, że możemy współpracować z partnerami, którzy dzielą naszą wizję przyszłości i być częścią zespołu realizującego ten przełomowy projekt – powiedział Henrik Lund-Nielsen z COBOD.