24 października br. podczas uroczystej ceremonii w Berlinie ogłoszono zwycięzców konkursu Förderpreis Beton Central Europe 2024 organizowanego przez firmę Cemex.
Celem konkursu, który jest organizowany od 1984r. w Niemczech, a w 2020 r. został rozszerzony również o Polskę i Czechy, jest promowanie innowacji w produkcji, przetwarzaniu i zastosowaniu cementu, betonu oraz konstrukcji betonowych. Uczestnicy mieli za zadanie zaproponować, jak poprawić właściwości materiałowe, jakość, opłacalność oraz aspekty ekologiczne i technologiczne betonu/konstrukcji betonowych. Konkurs był skierowany do przedstawicieli firm budowlanych, producentów materiałów budowlanych oraz instytutów badawczych i uczelni wyższych. Zwycięzców wyłoniło międzynarodowe jury składające się z naukowców z Niemiec, Polski i Czech specjalizujących się w materiałach budowlanych . Po raz pierwszy przyznano nagrody osobom, które zajęły drugie i trzecie miejsce.
Główna nagroda 10 000 euro została przyznana dr Paulinie Szołdrze z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za pracę „Functionalisation of aluminosilicate microspheres with TiO2 thin film” („Funkcjonalizacja mikrosfer glinokrzemianowych cienką warstwą TiO2”). Nagroda 3 000 euro za drugie miejsce trafiła do Mari Kobayashi z niemieckiego uniwersytetu Technische Universität Bergakademie Freiberg, za pracę „Study on the durability of cementitious materials under deep- sea condition” („ Badanie trwałości materiałów cementowych w warunkach głębinowych”), a nagroda za trzecie miejsce w wysokości 2 000 euro przypadła Fabianowi Diewaldowi z Technische Universität München (Niemcy) za pracę „Impact of microstructural changes in concrete on coda waves” („Wpływ zmian mikrostrukturalnych w betonie na fale Coda”).
W finale konkursu znalazło się także dwóch polskich naukowców: Maciej Kalinowski z Politechniki Warszawskiej, z pracą „The influence of the course of water desorption from super absorbent polymers on the effectiveness of concrete internal curing” („Wpływ przebiegu desorpcji wody z polimerów super absorbujących na skuteczność wewnętrznego utwardzania betonu”) oraz Michał Wieczorek z Sieci Badawczej „Łukasiewicz”, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, autor pracy „The effect of the synergistic effect of treated fly ash and granulated blast furnace slag on the properties of cement composites” („Wpływ synergistycznego efektu popiołu lotnego i granulowanego żużla wielkopiecowego na właściwości kompozytów cementowych”).Finalistą z Czech został Michal Kovářík, za pracę „Critical assessment of 3Dprinting technology regarding its general applicability under technological and material constrains” („Krytyczna ocena technologii druku 3D w kontekście jej ogólnej przydatności w warunkach technologicznych i materiałowych”).
Rüdiger Kuhn, Wiceprezes Pionu Materiałów w Europie Centralnej, Prezes Cemex Niemcy, powiedział: To zaszczyt wręczyć tę nagrodę dr Paulinie Szołdrze oraz wszystkim finalistom. Ich innowacyjne prace są odzwierciedleniem istoty konkursu Förderpreis Beton Awards Central Europe. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać kolejne pokolenie naukowców i technologów, którzy napędzają ewolucję naszej branży