Takie hasło przyświecało wystąpieniom Ryszarda Florka, Prezesa Zarządu firmy FAKRO oraz Przewodniczącego Rady Głównej RPPG podczas uroczystości z okazji Dnia Przedsiębiorcy, ustanowionego w 2016 r. przez Sejm RP, która została zorganizowana przez Szkołę Główną Handlową (SGH), Fundację „Pomyśl o Przyszłości” oraz Radę Polskich Przedsiębiorców Globalnych (RPPG) i odbyła się 21 czerwca br. na terenie SGH w Warszawie.
Podczas śniadania prasowego otwierającego obchody Dnia Przedsiębiorcy 2024 Prezes Ryszard Florek podkreślił, że jest to święto poświęcone kreatywności, innowacyjności i codziennej pracy przedsiębiorców, której efektem jest zamożność Polski i Polaków. Przedsiębiorcy tworzą bowiem PKB, miliony miejsc pracy i są kołem zamachowym rozwoju gospodarczego. Jak twierdzi Prezes Florek, do 1989 r. prywatny przedsiębiorca był traktowany jako wróg systemu. Wszystko zmieniło się po wprowadzeniu gospodarki wolnorynkowej. Firmy zaczęły się rozwijać i zmienił się wizerunek przedsiębiorcy. O początkach prowadzenia biznesu w Polsce mówił też podczas śniadania prasowego Henryk Orfinger, Prezes Zarządu firmy „Dr Irena Eris”, który uważa, że Polacy byli zawsze i są przedsiębiorczy, ale zdjęcie w końcu lat osiemdziesiątych XX wieku kagańca biurokracji PRL spowodowało ekspansję przedsiębiorczości. W pierwszym roku po wejściu w życie słynnej ustawy Wilczka, która regulowała prowadzenie działalności gospodarczej w kraju, zarejestrowało się 2,5 mln nowych polskich firm.
Nasz kraj może rozwijać się jeszcze szybciej, a receptą na to jest zwiększenie liczby rodzimych firm globalnych. Dane statystyczne jasno pokazują, że im więcej takich firm ma dany kraj, tym większa jest zamożność obywateli. Przedsiębiorcy globalni zarabiają bowiem na rynku globalnym i akumulują kapitał w swoich krajach – powiedział Prezes Florek. W interesie całego społeczeństwa jest więc zwiększenie liczby przedsiębiorstw globalnych i dlatego w 2023 r. została powołana RPPG przez grupę polskich firm z największym doświadczeniem oraz sukcesami w ekspansji zagranicznej. Jej celem jest m.in. budowanie i wzmacnianie kapitału społecznego oraz dobrego wizerunku polskiej gospodarki na świecie.
Drugim punktem programu obchodów Dnia Przedsiębiorcy 2024 była prezentacja raportu dotyczącego wizerunku polskiego przedsiębiorcy, który przygotowała redakcja „Wprost”. Przeprowadzone w 2024 r. badanie obejmowało 800 wywiadów on-line z Polkami i Polakami powyżej 18. roku życia, różniącymi się wykształceniem, dochodami i miejscem zamieszkania. Wyniki raportu pt. „Wizerunek polskiego przedsiębiorcy”, omówili Szymon Krawiec, Redaktor Naczelny „Wprost” oraz prof. Sławomir Winch z SGH.
Prelegenci uczestniczący w śniadaniu prasowym. Od lewej: Ryszard Florek, Prezes Zarządu FAKRO; Henryk Orfinger, Prezes Zarządu firmy „Dr Irena Eris”; Grzegorz Piątkowski, Prezes Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych Fot. Fundacja „Pomyśl o Przyszłości”
Zdaniem respondentów polski przedsiębiorca, to pracowity kombinator, działający w nieprzyjaznym dla siebie kraju, bardzo pożyteczny dla społeczeństwa, ale jego wizerunek pozostaje dla przeciętnego Polaka obojętny. Nie jest ani pozytywny, ani negatywny. Za przyczyny takiego stanu uznano m.in.: brak kampanii edukacyjnych mówiących o wpływie polskich przedsiębiorców na rozwój kraju; brak kampanii wizerunkowych, które pomogłyby zmienić mentalność Polaków w postrzeganiu prywatnego biznesu; zwiększająca się liczba zatrzymań i tymczasowych aresztowań polskich przedsiębiorców, co potęguje wrażenie, że prywatny biznes, to nieuczciwa grupa społeczna, mimo że wiele tych spraw kończy się umorzeniem lub uniewinnieniem.
Podczas debaty, prowadzonej przez Bożenę Damasiewicz, Prezes Fundacji „Pomyśl o Przyszłości”, przedsiębiorcy Marzena Gradecka (Drogerie „Jaśmin”), Mikołaj Czekaj (Dragon Poland), Jan Załubski (ZET Transport) i Maciej Paradowski (KB Folie) uznali, że konieczna jest zmiana podejścia aparatu państwowego do przedsiębiorców. Ponadto stwierdzili, że typowo polska cecha radzenia sobie w każdych okolicznościach jest fundamentem rozwoju naszej gospodarki.
Ostatnim punktem uroczystości Dnia Przedsiębiorcy 2024 była dyskusja Okrągłego Stołu z udziałem: Ryszarda Florka (FAKRO); Zbigniewa Jakubasa (Multico); Pawła Jarskiego (Grupa Elemental) i Adama Sikorskiego (Unimot), którą prowadził prof. Piotr Wachowiak, Rektor SGH. Jej uczestnicy stwierdzili jednogłośnie, że w Polsce konieczny jest stabilny i prorozwojowy system prawno-podatkowy. Jako ważne uznali też pokazywanie ogromnego wkładu przedsiębiorców w tworzenie polskiego PKB, a także ich działalności charytatywnej oraz odpowiedzialności za lokalną społeczność.
W podsumowaniu dyskusji stwierdzono, że społeczeństwo, biznes i państwo muszą działać synergicznie i wspierać się wzajemnie w tworzeniu bezpiecznej i bogatej Polski.
Krystyna Wiśniewska