logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

dr inż. Adam Wawrzynowicz, Balex Metal; Politechnika Gdańska, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska
dr inż. Jarosław Florczuk, Politechnika Gdańska, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Proces wytwarzania i kontroli wyrobów budowlanych powinien zapewnić odpowiedni poziom deklarowanych właściwości zgodnie z ich zastosowaniem i obowiązującymi przepisami. W artykule przedstawiono wytyczne i wymagania normowe stosowane przez producentów izolacji poliuretanowych przy wprowadzaniu wyrobów na rynek (wg PN-EN 13165+A2:2016-08 [1]). Celem artykułu jest wyjaśnienie różnicy pomiędzy wartością współczynnika przewodzenia ciepła λ oraz współczynnika oporu cieplnego R na poszczególnych etapach produkcji i weryfikacji, jak również wykazanie, że w zależności od sposobu wykonania obliczeń, pomimo zgodności z wytycznymi normy, wartości deklarowane mogą się różnić. 

Literatura
[1] PN-EN 13165+A2:2016-08.Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie – Wyroby ze sztywnej pianki poliuretanowej (PU) produkowane fabrycznie – Specyfikacja.
[2] PN-EN 12667:2002. Właściwości cieplne materiałów i wyrobów budowlanych – Określanie oporu cieplnego metodami osłoniętej płyty grzejnej i czujnika strumienia cieplnego – Wyroby o dużym i średnim oporze cieplnym.
[3] Dedecker K, BaesM, Singh SN. The Measurement of ‘Aged Thermal Conductivity of Factory Produced Insulaton Boards. Huntsman Polyurethanes.
[4] ASTMD3985. Standard Test Method for Oxygen Gas Transmission Rate Through Plastic Film and Sheeting Using a Coulometric Sensor.

Materiały Budowlane 05/2023, strona 51-52 (spis treści >>)