logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

W 2021 r. CEMEX przyjął nową globalną strategię przeciwdziałania zmianom klimatu „Future in Action”, zobowiązując się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Działania przedstawione w nowo opublikowanym Raporcie zrównoważonego rozwoju CEMEX Polska potwierdzają zaangażowanie oraz osiągnięcia firmy w zakresie dbałości o środowisko naturalne.

Raport „Future in Action” został przygotowany w zgodzie z aktualnymi standardami raportowania GRI, uwzględnia także nowe podejście do obszarów: środowiskowego, społecznego i ładu korporacyjnego (ang. ESG – Environmental, Social and Corporate Governance) w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Poddany został również niezależnej weryfikacji zewnętrznej.

- Publikując raport, pokazujemy, że prowadzenie działalności zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju to dla nas proces ciągły i nieustannie doskonalony, poprzez kontynuowanie i ulepszanie dotychczasowych projektów, ale także poprzez podejmowanie nowych inicjatyw, również w odpowiedzi na zmieniające się warunki zewnętrzne, takie jak zmiany klimatu czy pandemia COVID – mówi Monika Wosik, Dyrektor Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w CEMEX Polska. - W przypadku zakładów cementowych CEMEX raport spełnia jednocześnie wymagania deklaracji środowiskowej zgodnej z wymaganiami rozporządzenia EMAS. Połączenie raportowania pozafinansowego zgodnego ze standardem GRI z ujawnianiem obszernych danych środowiskowych dla zakładów objętych systemem EMAS w ramach jednej publikacji jest nowatorskim rozwiązaniem, które nadaje raportowi unikalnego charakteru na polskim rynku. – dodaje.

Wybrane osiągnięcia CEMEX Polska w zakresie zrównoważonego rozwoju w 2021 r.:

  • 94% ciepła do produkcji klinkieru pochodzi z paliw alternatywnych;
  • 99,4% energii elektrycznej pozyskiwane jest ze źródeł odnawialnych;
  • o 55% mniejszy wskaźnik emisji CO2 z produkcji cementu w porównaniu z 1990 r.,
  • 1,27 mln ton wykorzystanych surowców z recyklingu we wszystkich zakładach CEMEX Polska;
  • 100% zakładów produkcyjnych certyfikowanych ISO 14001;
  • 100% zakładów produkcyjnych certyfikowanych ISO 50001;
  • 100% zakładów cementowych zarejestrowanych w systemie EMAS.

Realizacja tytułowej strategii „Future in Action”, do której stworzona została szczegółowa mapa drogowa dotycząca redukcji emisji CO2 w CEMEX Polska, polega na wdrażaniu sprawdzonych technologii we wszystkich zakładach, w tym inwestowaniu w efektywność energetyczną, stosowaniu paliw alternatywnych, zwiększaniu wykorzystania energii odnawialnej oraz zastępowaniu klinkieru alternatywnymi, dostępnymi dodatkami mineralnymi.

To również dostrzeżenie potrzeb całej branży budowlanej - oferta CEMEX Polska jest wzbogacana o produkty dla zrównoważonego budownictwa. W 2021 r. CEMEX w Polsce wprowadził do sprzedaży cementy i betony niskoemisyjne, w tym produkty Vertua®, które umożliwiają redukcję śladu węglowego całych inwestycji budowlanych.

Więcej na na stronie: https://www.cemex.pl/raport-zrownowazonego-rozwoju-2021