logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Polska branża betonu towarowego zajmuje czwarte miejsce w Unii Europejskiej pod względem wielkości produkcji, która od ok. 5 lat jest na poziomie ok. 25 mln m3 rocznie. Na terenie naszego kraju działa ok. 1100 wytwórni betonu, wyposażonych w ok. 3200 betonomieszarek – twierdzi Michał Grys, prezes zarządu Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce (SPBT).

Ponadto uważa, że zwiększające się ceny i coraz mniejsza dostępność surowców oraz komponentów do produkcji betonu towarowego, dwucyfrowa inflacja, zmniejszenie dynamiki PKB i wzrost stóp procentowych wpłyną w istotny sposób na rynek betonu towarowego w Polsce.

Jak przewidują eksperci, budownictwo kubaturowe, szczególnie mieszkaniowe, może znacznie zmniejszyć swoją dynamikę. Niewykluczone, że efekty będą odczuwalne już w drugiej połowie 2022 r. W obliczu tych uwarunkowań, kluczowe dla producentów betonu będą inwestycje infrastrukturalne oraz budownictwo magazynowo-logistyczne, które było ostatnio najbardziej dynamicznie rozwijającym się podsegmentem budownictwa komercyjnego – uważa Łukasz Żyła, wiceprezes SPBT. To od ich rozwoju będzie przede wszystkim zależała kondycja przemysłu betonu towarowego w najbliższych miesiącach.