logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

mgr inż. Paweł Wojtanowicz, JORDAHL & PFEIFER Technika Budowlana Sp. z o.o.

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Konstrukcja ryglowo-słupowa znana jest w budownictwie od setek lat. Jej bardzo dobry przykład to architektura szachulcowa (fotografia 1), która miała początki w średniowieczu, a kształtowała się i rozwijała przez kolejne epoki. Konstrukcja taka składa się z kilku podstawowych elementów, a głównymi komponentami nośnymi są słupy i rygle. Nie sposób nie znaleźć tu analogii do współczesnych konstrukcji szkieletowych. Hale, garaże wielopoziomowe, biurowce – wszędzie tam dominuje układ szkieletowy oparty na elementach konstrukcyjnych pionowych i poziomych, które w przypadku prefabrykatów żelbetowych muszą zostać połączone między sobą w sposób niezawodny.

 

 

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 12/2021, strona 36-37 (spis treści >>)