logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Paweł Wojtanowicz, JORDAHL & PFEIFER Technika Budowlana Sp. z o.o.

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Konstrukcja ryglowo-słupowa znana jest w budownictwie od setek lat. Jej bardzo dobry przykład to architektura szachulcowa (fotografia 1), która miała początki w średniowieczu, a kształtowała się i rozwijała przez kolejne epoki. Konstrukcja taka składa się z kilku podstawowych elementów, a głównymi komponentami nośnymi są słupy i rygle. Nie sposób nie znaleźć tu analogii do współczesnych konstrukcji szkieletowych. Hale, garaże wielopoziomowe, biurowce – wszędzie tam dominuje układ szkieletowy oparty na elementach konstrukcyjnych pionowych i poziomych, które w przypadku prefabrykatów żelbetowych muszą zostać połączone między sobą w sposób niezawodny.

 

 

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 12/2021, strona 36-37 (spis treści >>)