logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

dr inż. Bożena Środa, Stowarzyszenie Producentów Cementu

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przewiduje się, że do 2050 r. dwie trzecie ludności na świecie będzie mieszkało w miastach (obecnie 55% populacji). To oznacza m.in. konieczność powiększenia infrastruktury budowlanej, co przełoży się na wzrost produkcji materiałów budowlanych. Warto podkreślić, że beton jest obecnie materiałem, który tuż po wodzie jest zużywany w największej ilości na świecie. Zatem, jak pogodzić dalszy wzrost jego produkcji, której towarzyszy emisja CO2, z jednoczesnym dążeniem do neutralności klimatycznej? Nie ma jednego łatwego rozwiązania, które pozwoliłoby osiągnąć ten cel. Dekarbonizacja w przemyśle cementowym jest procesem wielowymiarowym, w którym konieczne będzie wykorzystanie różnych możliwości z wielu obszarów działalności. Beton jest wytwarzany z trzech podstawowych składników: cementu, kruszywa i wody. 

 

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 12/2021, strona 28-29 (spis treści >>)