logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

Rada Związku Polskie Okna i Drzwi (POiD) podsumowała działalność Związku w 2021 r. oraz obecną sytuację w branży stolarki budowlanej. Kolejny rok upływa pod znakiem COVID -19. Gospodarka wciąż odczuwa jego oddziaływanie przez bezpośredni wpływ na produkcje i popyt, na zakłócenia łańcucha dostaw oraz spowodowanie zakłóceń na rynku finansowym. Ze statystyk Banku Światowego wynika, że z powodu pandemii COVID-19, światowy PKB zmniejszył się o ok. 3,5% w 2020 r.

Wraz z wejściem w 2021 r. aktywność gospodarcza w wielu krajach zaczęła się odradzać i częściowo dostosowywać do ograniczeń pandemicznych. Za wcześnie mówić, że świat wszedł w okres powrotu do zdrowia po epidemii COVID-19. Wciąż dostosowujemy się do hybrydowej rzeczywistości w każdym obszarze życia. Szczególnie widać to w branży stolarki otworowej, która szybko znalazła rozwiązania pomagające utrzymać dobrą hossę. Również my jako organizacja reprezentująca branżę stolarki otworowej przeszliśmy ekspresową drogę dostosowania działań do obecnej sytuacji i potrzeb branży. Bardzo mocno skupiliśmy się na działaniach w ramach trzech obszarów : branży, środowiska i edukacji. Wszystkie łączy jedno hasło Budujemy dla pokoleń, które jest motywem przewodnim kampanii DOBRY MONTAŻ, flagowego projektu społeczno-edukacyjnego, a od tego roku również ekologicznego – mówi Janusz Komurkiewicz, prezes Związku POiD
2021 r. jest szczególny dla POiD, ponieważ organizacja obchodzi jubileusz 25 - lecia. Na tę okazję Związek przygotował nową inicjatywę, a mianowicie konkurs POiD Building Awards, w którym okna, drzwi, bramy i fasady, a także rozwiązania smart zostały zaprezentowane w kontekście obiektów architektonicznych. Konkurs przypominał jak ważna dla rozwoju budownictwa i architektury jest branża stolarki budowlanej, jak ważną rolę w tworzeniu zrównoważonego budownictwa odgrywają zaawansowane technologicznie rozwiązania okienne czy fasadowe. Powstała imponująca biblioteka, w której znajdują się wszystkie zgłoszone w tej edycji obiekty. Dzięki temu stanowią one inspirację dla projektantów i inwestorów.

Po rocznej przerwie Związek wrócił z kolejną XI edycją Kongresu Stolarki Polskiej. To najważniejsze wydarzenie branżowe odbyło się w formie online, a jego tematyka była odzwierciedleniem wydarzeń ostatniego roku, które niewątpliwie przyspieszyło tempo zmian. Wraz z zaproszonymi ekspertami, przeanalizowaliśmy najważniejsze dla branży trendy, które wpływają i będą bezpośrednio wpływać na tworzenie modeli biznesowych na miarę dzisiejszych czasów i wyzwań. Poruszono tematy związane z nowatorskimi strategiami biznesowymi napędzanymi przez monetyzację danych i rynki cyfrowe. Analizowano cele zbliżające przedsiębiorstwa do osiągnięcia neutralności klimatycznej i stawiające je w czołówce wyścigu, w którym stawką jest konkurencyjność w dobie transformacji klimatycznej - twierdzi Paweł Wróblewski, dyrektor zarządzający Związku POiD.

2021 r. przyniósł największy kryzys surowcowy oraz największe podwyżki surowców w historii. Szczególnie niebezpieczne dla polskich przedsiębiorców były wciąż rosnące ceny drewna oraz nieuregulowana polityka sprzedaży drewna poza granice kraju. W marcu 2021 r. została powołana grupa zadaniowa, w ramach której ustalona została ścieżka działania w ramach przywrócenia równowagi na rynku drzewnym. Związek POiD wraz z innymi organizacjami, a wśród nich Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego, Polskim Komitetem Narodowym EPAL, Stowarzyszeniem Przemysłu Tartacznego, podjęły działania medialne i zorganizowały kilka spotkań z przedstawicielami Rządu oraz lasów Państwowych, których celem było wprowadzenie ograniczenia eksportu polskiego drewna.

W tym roku Polska dołącza do grona państw prowadzących ekonomię zrównoważonego rozwoju w zakresie gospodarowania odpadami PVC pochodzenia okiennego i drzwiowego. Był to jeden z tematów poruszanych na XI Kongresie Stolarki Polskiej i który stał się też impulsem do wdrożenia go w ramach działań POiD. O ten ekologiczny aspekt rozszerzony został projekt DOBRY MONTAŻ. Tym razem DOBRY MONTAŻ staje się społeczno/ekologicznym projektem pod hasłem „Buduj dla pokoleń”, który ma na celu podkreślanie wagi rozwiązań energooszczędnych i ich wpływu na minimalizacje CO2 do środowiska, ale także zwrócenie uwagi na tematy związane z odzyskiwaniem surowców w myśl gospodarki w obiegu zamkniętym. Akcja, podobnie jak w poprzedniej edycji, ma na celu edukowanie konsumentów w jaki sposób pozyskać dofinansowanie w ramach programu „Czyste powietrze”. Pokaże także ekologiczne i ekonomiczne korzyści z zastosowania montażu warstwowego, nazywanego „ciepłym”. Projekt dociera również do organizacji i firm zajmujących się odbiorem i recyklingiem materiałów budowlanych. W ramach projektu podjęto współpracę z organizacją EPPA - europejskim stowarzyszeniem branżowym producentów systemów profili okiennych z twardego PVC oraz Vinyl Plus. Celem współpracy jest wsparcie branży okiennej na płaszczyźnie odbioru i recyklingu starej stolarki otworowej pochodzącej z demontażu. Planowane są działania w celu aktywowania punktów zbiórki okien, żaluzji i drzwi w całej Polsce, aby w następnej kolejności wykorzystać je do wytworzenia regranulatów PCV do ponownego wykorzystania.


Związek POiD nieprzerwanie realizuje swoja misję edukacyjną. Dział szkoleniowy prowadzi systematycznie techniczne szkolenia dla firm członkowskich, a także jest organizatorem szkoleń dla uczniów i nauczycieli w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodu „monter stolarki”. Uczniowie szkół branżowych mogą zdobywać przydatne informacje związane z prawidłową instalacją stolarki budowlanej również dzięki grupie „Porozmawiajmy o DOBRYM MONTAŻU”, która liczy już dziś niemal 100 członków. Wciąż wzrasta liczba młodzieży zainteresowanej zawodem „montera stolarki”.
Specjalizacja „montera stolarki” jest obecna w szkołach branżowych pierwszego stopnia od 3 lat. We wrześniu tego roku została uruchomiona procedura wdrażania do systemu edukacji specjalizacji „technik montażu i automatyki stolarki budowlanej” w szkołach branżowych II stopnia. Prace trwają w ekspresowym tempie, a specjalizacja związana z naszą branżą trafi do oferty szkolnictwa w kolejnym roku szkolnym.

Z podsumowania 2021 r. wyraźnie widać, że całe środowisko zainteresowane rozwojem branży stolarki otworowej wciąż podejmuje kolejne wyzwania i skutecznie je realizuje.