logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

Obecnie w Unii Europejskiej budynki zużywają aż 40% energii i odpowiadają za 36% emisji gazów cieplarnianych. Ich budowa, użytkowanie, renowacja czy rozbiórka przyczyniają się zatem w dużym stopniu do zanieczyszczania powietrza, dlatego z myślą o przyszłych pokoleniach najlepiej przy budowie czy remoncie domu wybierać produkty i technologie ich montażu dobre dla planety – stwierdził podczas konferencji prasowej, która odbyła się 28 września br. w Warszawie, Paweł Wróblewski, Dyrektor Zarządzający Związku Polskie Okna i Drzwi (POiD), który prowadzi kampanię społeczną DOBRYMONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ.

Domy ekologiczne

W celu ograniczenia strat ciepła, budynek powinien mieć prostą konstrukcję (na planie prostokąta lub kwadratu), co pozwoli zminimalizować całkowitą powierzchnię przegród. Z podobnych względów preferowany jest zazwyczaj dach jednospadowy, dwuspadowy lub płaski. Nieodzowne są również odpowiednia termoizolacja ścian i dachu oraz energooszczędne okna i drzwi wejściowe i bramy garażowej. W przypadku okien i drzwi balkonowych współczynnik przenikania ciepła U powinien wynosić co najmniej 0,9 W/m2K, okien połaciowych – 1,1W/m2K, drzwi – 1,0W/m2K, bram – 1,3 W/m2K. Kolejnym krokiem powinien być montaż stolarki otworowej w sposób „ciepły”, najlepiej w warstwie izolacji. Ogromne znaczenie ma także wykorzystanie technologii, dzięki którym będziemy pozyskiwać energię potrzebną do oświetlania i ogrzewania wnętrz w sposób naturalny, dlatego zalecany jest montaż paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła.

Bardzo ważny jest również projekt budynku, który powinien uwzględniać odpowiedni układ pomieszczeń, aby wykorzystać maksymalnie potencjał słońca. W południowej, a więc najbardziej nasłonecznionej części domu, warto zlokalizować pokoje, w których domownicy będą przebywać najwięcej, np. salon. W tym przypadku niezbędne będzie także zainstalowanie osłon zewnętrznych, dzięki którym unikniemy nadmiernego nagrzewania się wnętrz, a jednocześnie zminimalizujemy konieczność korzystania z energochłonnej klimatyzacji. Natomiast od północy umieszcza się zazwyczaj kuchnię – warto zaprojektować w niej duże przeszklenia – będzie jaśniej i cieplej.

Ekologiczne wnętrze domu

Lepsze dla środowiska będą z pewnością meble i akcesoria wykonane z naturalnych materiałów, np. drewniana zabudowa kuchenna będzie nam służyć wiele lat, gdyż w razie potrzeby łatwo odświeżymy ich wygląd i przywrócimy dawną świetność. Pamiętajmy jednak, że źródła wielu surowców są na wyczerpaniu, dlatego też równie dobrze sprawdzą się wyroby z recyklingu (nawet 80% materiałów budowlanych nadaje się do powtórnego wykorzystania).

Do malowania ścian warto zastosować farby przyjazne dla środowiska naturalnego, tzn. o małej zawartości lotnych związków organicznych (LZO). Ponadto zalecane jest bardzo wydajne oświetlenie ledowe, dzięki któremu zmniejszymy znacznie zużycie energii. Dodatkowo, przy zakupie sprzętów AGD i RTV, zwracajmy uwagę na ich klasę energetyczną.

Możemy w sposób ekologiczny zbudować, wyremontować czy wyposażyć dom, ale uzyskamy najlepsze efekty tylko wtedy, gdy wraz z tymi działaniami zmienimy własne nawyki. Zacznijmy więc segregować śmieci, oszczędzać wodę i prąd przy codziennych czynnościach, robić odpowiedzialne zakupy. Ekologiczny musi być bowiem cały cykl życia budynku – począwszy od produkcji materiałów budowlanych i ich transportu, przez fazę budowy, a następnie użytkowania, aż po likwidację obiektu (recykling lub utylizacja materiałów uzyskanych podczas rozbiórki). Wszystko po to, aby żyło się lepiej nam i przyszłym pokoleniom.

Partnerami kampanii DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ są firmy: Anwis; BFT; Deceuninck; FAKRO; Hörmann; Klimas Wkręt-met; Krispol; Pol-Skone; PORTA; Profix; Selena; Soudal; WIŚNIOWSKI. Patroni honorowi: Ministerstwo Klimatu i Środowiska; Ministerstwo Rozwoju i Technologii; Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej; EPPA (European Trade Association of PVC Window System Suppliers); Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii; Narodowa Agencja Poszanowania Energii; Polskie Stowarzyszenie Dekarzy.