logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO), które odbyło się 22 czerwca br. w Ożarowie Mazowieckim , wybrało władze na kolejne lata. Prezesem Stowarzyszenia został ponownie, już po raz piąty, Jacek Michalak (Atlas), kierujący organizacją od 2013 roku. W składzie Zarządu znaleźli się także: Kamil Kiejna (wiceprezes, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu), Rafał Adamczyk (wiceprezes, Ejot), Jacek Kulig (Henkel), Marek Śliwiński (Mapei), Paweł Pogorzelec (Greinplast). W Komisji Rewizyjnej SSO zasiedli: Anna Śpiewak (Austrotherm), Bożena Serwatka Berbeć (Caparol) oraz Sławomir Zalewski (Piotrowice).

Walne zgromadzenie było także okazją do rozmów o strategii działań stowarzyszenia na nadchodzący czas. Jak stwierdził Jacek Michalak, rozwój branży ociepleniowej w Polsce nierozerwalnie związany jest z transformacją systemową po 1989 roku. – Polski rynek ETICS to dzisiaj największy unijny rynek. Komisja Europejska dostrzegając zagrożenia związane ze stale postępującą zmianą klimatu oraz degradacją środowiska stworzyła plan działania – Europejski Zielony Ład, którego zadaniem jest przekształcenie UE w nowoczesną zasoboszczędną i konkurencyjną gospodarkę. W nowej, wywołanej kryzysem związanym z Covid-19 sytuacji, Komisja Europejska uchwaliła największy pakiet środków w ramach długoterminowego budżetu UE i NextGenerationEU (tymczasowego instrumentu pobudzającego ożywienie gospodarki). Łączna kwota 1,8 biliona euro ma pomóc odbudować gospodarkę unijną oraz uczynić ją bardziej przyjazną dla środowiska. ETICS to doskonałe rozwiązanie, pozwalające ograniczyć negatywny wpływ budynków na środowisko. Tak więc najbliższe lata to wielkie wyzwanie dla branży ociepleniowej zarówno w Polsce, jak i w innych krajach unijnych.

– Mam nadzieję, że najbliższe lata wzmocnią także współpracę pomiędzy SSO a European Association for ETICS (EAE), którym od 15 grudnia ubiegłego roku kieruje Jacek Kulig – członek zarządu SSO, na co dzień związany zawodowo z firmą Henkel. Warto też wspomnieć o ważnych badaniach ogniowych w dużej skali, które zostały wykonane z inicjatywy SSO w ubiegłym roku w krakowskim ICiMB. Badania te negatywnie zweryfikowały lansowane poglądy, że zastosowanie pasów międzykondygnacyjnych z wełny mineralnej wpływa na poprawę bezpieczeństwa pożarowego ocieplonej elewacji. W kolejnych latach będziemy prace badawcze. Ich wyniki są niezwykle istotne także w aspekcie trwałości ocieplenia, które z kolei należy rozpatrywać również w kategoriach zrównoważonego rozwoju.

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, działające od 2003 roku, zrzesza 31 czołowych producentów systemów ETICS oraz ich komponentów. Do organizacji należą: Amex, Arsanit, Atlas, Austrotherm, Baumit, Bolix, Caparol, Dow, Dryvit, Ejot, Arbet, Greinplast, Henkel/Ceresit, Knauf, Kreisel, K-Uni, Majsterpol, Mapei, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej, Piotrowice/Alpol, PPG Deco, PSPS - Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, Rawplug, Rockwool, Saint-Gobain Construction Products Polska/Weber, Sto, Styropmin, Swisspor, Termo Organika, Wacker, Wkręt-Met.