logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Marta Gotowicka, Roof Consulting
mgr inż. Ryszard Klatt, Roof Consulting

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przegroda dachowa zbudowana z różnorodnych warstw, to bardzo skomplikowany element obiektu budowlanego i wymagana jest olbrzymia wiedza podczas jej wykonywania. Podstawową funkcją dachu płaskiego jest ochrona wnętrza przed warunkami atmosferycznymi. Niezależnie od tej funkcji przegroda nie może ulegać zawilgoceniu, mimo że zachodzą w niej różne skomplikowane zjawiska, takie jak np.: sorpcja; podsiąkanie kapilarne; wysychanie. Ponad to musi spełniać wymagania opisane w Artykule 5 Prawa budowlanego, w tym dotyczące m.in.: nośności i stateczności konstrukcji; bezpieczeństwa pożarowego; oszczędności energii i izolacyjności cieplnej. Dachy płaskie są najczęściej dachami nieużytkowymi.

Literatura
[1] „Dachy płaskie. Wytyczne do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dachów płaskich – wydanie II”. Opracowanie DAFA DP 2.01.
[2] GawinDariusz, E.Kossecka. „Programkomputerowy WUFI i jego zastosowanie w analizach cieplno-wilgotnościowych przegród budowlanych”.
[3] PN-EN ISO 13788 „Cieplno-wilgotnościowe właściwości komponentów budowlanych i elementów budynku. Temperatura powierzchni wewnętrznej konieczna do uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacji międzywarstwowej. Metoda obliczania”.
[4] Schunck E., H. Oster, R. Barthel, K. Kieβl. „Atlas dachów. Dachy spadziste”.

 

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 06/2021, strona 8-9 (spis treści >>)