logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Sebastian Czernik, Atlas sp. z o.o.
dr inż. Mariusz Hynowski, Atlas sp. z o.o.
mgr inż. Jolanta Łukaszewicz, Atlas sp. z o.o.
dr inż. Bartosz Michałowski, Atlas sp. z o.o.

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Właściwości oraz wymagania dotyczące wyrobów sypkich wytwarzanych na bazie spoiwa gipsowego, przeznaczonych do stosowania w budownictwie, w tym tynków gipsowych, określa norma PN-EN 13279-1:2009 Spoiwa gipsowe i tynki gipsowe. Część 1: Definicje i wymagania, wdrażająca do zbioru Polskich Norm normę europejską EN 13279-1:2008. Jest to norma zharmonizowana, co oznacza, że wyroby te muszą być oznakowane znakiem CE, po dokonaniu oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych, zgodnie z określonym systemem zgodności. Na rysunku zaprezentowano rodzinę spoiw gipsowych i tynków gipsowych, których właściwości i wymagania określa PN-EN 13279-1:2009. Wśród nich są tynki gipsowe ogniochronne przeznaczone do stosowania w miejscach narażonych na działanie ognia (klasyfikowane jako C5). 

 

 

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 04/2021, strona 16-17 (spis treści >>)