logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Grupa Górażdże, jeden z największych producentów materiałów budowlanych w Polsce, oraz koncern BayWa r.e., światowy ekspert w dziedzinie źródeł odnawialnych, podpisały kontrakt na zakup energii (PPA– Power Purchase Agreement) z elektrowni fotowoltaicznej w Witnicy. Elektrownia będzie największą i najbardziej efektywną farmą fotowoltaiczną w Polsce. Jej moc zainstalowana wyniesie 64,6 MWp. Projekt zostanie sfinalizowany już w pierwszej połowie 2021 r.

Kontrakt dotyczący elektrowni w Witnicy jest pierwszym tego rodzaju projektem w Polsce. Jego unikatowy model gwarantuje stałą cenę energii elektrycznej. Korzystanie ze źródeł energii fotowoltaicznej nie tylko znacznie zmniejsza ślad węglowy firmy, ale jesteśmy przekonani, że może przyczynić się do znacznej oszczędności opłat za energię – powiedział Andrea Grotzke, Globalny Dyrektor ds. Rozwiązań Energetycznych w BayWa r.e.

Podpisanie umowy z BayWa r.e. jest ważnym krokiem Grupy Górażdże w budowaniu neutralności węglowej. Organizacja podąża za celami zrównoważonego rozwoju w ramach udziału w kampanii „50 Liderów Zrównoważonego Rozwoju i Klimatu”. Dziesięcioletnia umowa na dostawę energii z elektrowni fotowoltaicznej w Witnicy jest ogromnym osiągnięciem Grupy Górażdże – sukcesywnie realizujemy cele zrównoważonego rozwoju naszej firmy. BayWa r.e. jest dla nas zaufanym partnerem. Cieszymy się, że możemy wspólnie wyznaczać standardy w branży – powiedział Andrzej Reclik, Prezes Zarządu Górażdże Cement SA.

Firma BayWa r.e. planuje w tym roku rozpocząć w Polsce budowę kolejnej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 50 MWp, a w ciągu następnych pięciu lat realizację projektów fotowoltaicznych i wiatrowych o łącznej mocy ponad 1 GW.