logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

mgr inż. Krzysztof Patoka, Rzeczoznawca Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych

Adres korespondencyjny: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W ostatnim dziesięcioleciu bardzo popularne stały się w Polsce dachówki płaskie, zarówno ceramiczne, jak i betonowe. Po zebraniu wielu doświadczeń z ich stosowania można śmiało stwierdzić, że nie są to dachówki łatwe w układaniu i eksploatacji z kilku powodów. Wszystkie są konsekwencją ich cechy podstawowej, czyli płaskości powierzchni, która powoduje zwiększenie wymagań dotyczących płaskości połaci. Wszelkie nierówności typu wklęsłość i wypukłość ołatowania lub więźby powodują odzwierciedlenie tych odchyłek na powierzchni pokrycia, co może popsuć wrażenia estetyczne. Ponadto odchyłki mogą się z czasem niekorzystnie zmieniać, gdy więźba i ołatowanie są wykonane z mokrego lub niewysuszonego drewna. 

Literatura
[1] Wytyczne Dekarskie Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Zeszyt 4. „Zasady doboru warstw wstępnego krycia dla pokryć dachów pochyłych z detalami wykonawczymi” – Warszawa 2020.
[2] Wytyczne Dekarskie Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Zeszyt 3. „Fachowe zasady krycia dachów dachówkami ceramicznymi i betonowymi” – Warszawa 2020.

 

 

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 8/2020, strona 55-57 (spis treści >>)