logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie
mgr inż. Michał Wieczorek, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bezpieczeństwo pożarowe dachów oceniane jest zgodnie ze specyfikacją techniczną PKN-CEN/TS 1187 [3], która przewiduje cztery odrębne metody badań oznaczone symbolami t1, t2, t3 oraz t4. Są to badania prowadzone wg metod niemieckiej, skandynawskiej, francuskiej oraz brytyjskiej. Stosuje się w nich następujące oddziaływania: t1 – płonąca żagiew; t2 – płonąca żagiew + wiatr; t3 – płonąca żagiew + wiatr + promieniowanie cieplne; t4 – metoda dwustopniowa, obejmująca zapalność oraz płonącą żagiew + wiatr + promieniowanie cieplne. 

Literatura
[1] PN-EN13501-5:2016 Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynków. Część 5: Klasyfikacja na podstawie wyników badań oddziaływania ognia zewnętrznego na dachy.
[2] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (stan prawny na 8 kwietnia 2019 r).
[3] Specyfikacja Techniczna PKN-CEN/TS 1187:2012 „Metody badań oddziaływania ognia zewnętrznego na dachy”.

 

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 7/2020, strona 43 (spis treści >>)