logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Dawid Gacki, Politechnika Śląska; Wydział Budownictwa;

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zbiorniki na produkty płynne powinny być szczelne. Ich żywotność zależy od materiału, z jakiego są wykonane, warunków
eksploatacji oraz stanu technicznego konstrukcji. Procesy korozyjne płaszczy zbiorników stalowych następują na skutek agresywnego oddziaływania
składowanych w nich produktów oraz wody występującej w postaci wykroplin i najczęściej rozpoczynają się od korozji punktowej, a kończą   ozszczelnieniem płaszcza zbiornika. Stalowe zbiorniki podziemne są dodatkowo narażone na działanie wód gruntowych. Konsekwencją perforacji ściany zbiornika jest skażenie środowiska. Brak możliwości przeprowadzania częstych kontroli stanu technicznego zbiorników, szczególnie odziemnych, wymusza konieczność wzmacniania i zabezpieczania ich ścian. W tym celu powszechnie stosuje się kompozyty z żywicy poliestrowej z włóknami szklanymi (laminaty).

Zobacz więcej >>

Materiały Budowlane 5/2020, strona 38-40 (spis treści >>)