logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Wdrożenie technologii BIMw istotny sposób zmieniło podejście do zapewnienia jakości w projektowaniu. Możliwość wykorzystania modelu 3D spowodowała, że wiele procesów uległo usprawnieniu i stały się efektywniejsze oraz bardziej skuteczne.

mgr inż. arch. Paweł Przybyłowicz, PolitechnikaWarszawska;Wydział Architektury
arch. Maciej Szymanik, WSCWitold Szymanik i S-ka Sp. z o.o.

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wdrożenie technologii BIMw istotny sposób zmieniło podejście do zapewnienia jakości w projektowaniu. Możliwość wykorzystania modelu 3D spowodowała, że wiele procesów uległo usprawnieniu i stały się efektywniejsze oraz bardziej skuteczne. Kontrola i zapewnienie jakości w projektowaniu nie są niczym nowym. Prowadzenie kontroli tradycyjnej dokumentacji projektowej w praktyce wymaga jednak znacznego wysiłku i jest mało skuteczne. W wielu przypadkach dochodzi do sytuacji, w której szczegółowa ocena projektu jest przesuwana na kolejne etapy, a problemy pojawiają się dopiero wtedy, gdy stają się istotne, np. na placu budowy. Celem zastosowania technologii BIM jest wczesne wykrycie problemów zanim konieczność ich rozwiązania będzie miała wpływ na koszty i termin realizacji inwestycji. BIM dostarcza narzędzi i metod ułatwiających zapewnienie jakości w projektowaniu. Należy zauważyć, że w zależności od branży na jakość projektu mają wpływ również inne działania wykraczające poza zakres wsparcia technologii BIM.

Zobacz więcej >>

Materiały Budowlane 4/2020, strona 62-64 (spis treści >>)