logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. arch. Mariola Berdysz, FundacjaWszechnicy Budowlanej;

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pojęcie samowoli budowlanej nie jest definiowane w przepisach budowlanych. Natomiast zgodnie z definicją ze słownika języka polskiego samowola to:
● postępowanie wyłącznie według własnej woli, bez liczenia się z zakazami i obowiązującym prawem;
● czyn będący wynikiem takiej postawy. Zatem, samowolą budowlaną będzie nieprzestrzeganie przepisów budowlanych w tym przede wszystkim ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1186 z późn. zm.). Najczęściej pojęcie samowoli budowlanej stosuje się do przypadków budowy obiektów budowlanych bez wymaganej prawem zgody, ostatecznej bądź wykonalnej decyzji o pozwoleniu na budowę, czy też bez skutecznego zgłoszenia.

Zobacz więcej >>

Materiały Budowlane 4/2020, strona 68-69 (spis treści >>)