logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

inż. Patryk Rytel, Wienerberger Sp. z o.o.;
Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Odporność na zamrażanie i odmrażanie płytek ceramicznych, cegieł klinkierowych czy dachówek, czyli elementów wystawionych na ciągłe działanie czynników atmosferycznych jest bardzo ważnym parametrem podczas ich oceny. Natomiast w mniejszym stopniu wspomina się o tej właściwości w przypadku pustaków ceramicznych (fotografia 1). Zaleca się, aby elementymurowe były wystarczająco trwałe i odporne na działanie lokalnie występujących warunków ekspozycji, a także zapewniały konstrukcyjną i użytkową integralność budynku. Elementy ceramiczne mają wiele różnych możliwości zastosowania, i każde z nich wymaga określenia odpowiedniego poziomu właściwości użytkowych. Ze względu na „zamierzony sposób ekspozycji”, wyroby ceramiczne mogą być typu P i U, gdzie U oznacza zastosowanie w ścianach niezabezpieczonych (cegły klinkierowe), natomiast P – w ścianach zabezpieczonych (pustaki ceramiczne, które podczas etapu budowy, głównie w okresie jesienno zimowym należy zabezpieczać przed opadami atmosferycznymi (fotografia 2) i nie zostawiać otwartych murów podczas przerw w pracach (fotografia 3)) i to właśnie tej grupie elementów ceramicznych przyjrzymy się bliżej.

Zobacz więcej >>

Materiały Budowlane 4/2020, strona 12-13 (spis treści >>)