logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Karol Kramarz, Dpl. konserwator zabytków nieruchomych;

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Metoda iniekcji ciśnieniowej znana jest od dawna, ale w ostatnim okresie rozwój chemii i techniki pozwolił zwiększyć i uskutecznić jej zakres. Ocena metod stosowanych na rynku krajowym  i rynkach zagranicznych potwierdziła, że metodę iniekcji ciśnieniowej należy uznać za jedną ze skutecznych i najbardziej efektywnych metod zabezpieczania budowli. Dowodem tego jest np.masowe jej stosowanie w krajach zachodnich przy naprawie budowli przemysłowych i renowacji obiektów zabytkowych. Metoda ta pozwala na zmodyfikowanie właściwości wielu porowatych materiałów, takich jak cegła, zaprawy, beton, kamień, drewno. Usunięcie kawern i pęknięć nadaje niektórym materiałom nowe i lepsze właściwości oraz lepsze parametry pracy budowli.

Zobacz więcej >>

Materiały Budowlane 3/2020, strona 21-23 (spis treści >>)