logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Maciej Rokiel, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych;

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Posadzką nazywamy wierzchnią, użytkową warstwę podłogi. Z tej bardzo lakonicznej definicji wynika jednak, że w przypadku posadzek przemysłowych nie wolno ograniczać się tylko do zakresu tej definicji, lecz rozpatrywać je w kontekście podłogi (wykończenie poziomej przegrody konstrukcji). Biorąc pod uwagę, że podłoga musi współpracować z innymi elementami konstrukcji budynku (np. słupy, ściany), trzeba w niej nie tylko obsadzić, ale i uszczelnić wpusty, odpowiednio wykonstruować, a często uszczelnić dylatacje. Konstruktor musi na etapie projektowania uwzględnić wszystkie czynniki mające wpływ na zachowanie się konstrukcji podłogi w trakcie eksploatacji. Do tego dochodzą zjawiska związane z ruchem wilgoci przez przegrodę, których zaniedbanie może także prowadzić do powstania uszkodzeń.

Czytaj więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 2/2020, strona 42-45 (spis treści >>)