logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr Piotr Kardaś, Związek Pracodawców Polskie Szkło;

adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W latach 2021 – 2030 będą obowiązywały podobne do obecnych zasady europejskiego handlu emisjami. Najważniejszą zmianą pozytywną jest możliwość otrzymania dodatkowych uprawnień, jeśli produkcja firmy zwiększy się o 15 lub więcej procent od obecnej. Po stronie negatywów największe znaczenie będzie mieć prawdopodobnie obniżenie przydziału emisji CO2 na tonę danego produktu.

Należy podkreślić, że w latach 2021 – 2030 wszyscy producenci szkła zachowają prawo do bezpłatnego przydziału części uprawnień w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami. Decyzja Komisji Europejskiej potwierdzająca ten fakt została opublikowana 8 maja 2019 r. [1]. Także w innych branżach „przemysłu ciężkiego” nie wprowadzono w tym zakresie dużych zmian. Sposób przydzielania uprawnień pozostanie bez większych zmian, choć przydział na dany produkt (np. szkło płaskie, wełna szklana i mineralna) będzie niższy niż obecnie. Niezależnie od tego, że główne reguły pozostaną praktycznie niezmienione, w stosunku do obowiązujących obecnie, można wskazać co najmniej kilka istotnych zmian.

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 12/2019, strona 12 (spis treści >>)