logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr Andrzej Skarżycki, PORR SA

Mimo systematycznej poprawy stanu bezpieczeństwa pracy w polskim budownictwie nadal występują różne problemy w obszarze bhp. Jednym z nich jest utrzymująca się znaczna liczba wypadków przy pracy, w tym śmiertelnych i ciężkich. Firmy zrzeszone w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie (PBB) opracowały system analizy statystycznej wypadków, którego głównym celem jest dostarczenie wiedzy o zdarzeniach niebezpiecznych.

W 2010 r., w którym siedem największych firm budowlanych w Polsce podpisało Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, odnotowano na budowach 112 wypadków śmiertelnych. Powstanie Porozumienia traktowano wówczas jako sprzeciw firm budowlanych wobec wzrostu liczby wypadków podczas pracy na budowach. W 2018 r. liczba wypadków śmiertelnych w budownictwie wyniosła 48, co pokazuje niewątpliwy postęp w dziedzinie bhp, jaki dokonał się m.in. dzięki działaniom PBB, do którego w tym czasie dołączyło 6 kolejnych firm.

Cieszy fakt, że zmniejsza się liczba wypadków w budownictwie, ale mimo wszystko budownictwo znajduje się na pierwszym miejscu pod względem liczby śmiertelnych wypadków przy pracy w Polsce.

 

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 9/2019, strona 89 (spis treści >>)