mgr Andrzej Błaszczyk, Oknotest.pl

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powszechnie stosowane potoczne określenia, takie jak „ciepły montaż”, „szczelny montaż”, „montaż na piankę”, „montaż tradycyjny”, „montaż standardowy”, „montaż surowy”, a nawet „półmontaż”, nie dość, że niczego nie wyjaśniają w kwestii sposobu i proponowanej jakości wykonania robót montażowych, to na dodatek wprowadzają na rynku spore zamieszanie. Uporządkowanie sytuacji nie jest trudne,wystarczy przyjąć, że jedynym słusznym podziałem wykonania robót instalacyjnych stolarki budowlanej jest podział na „prawidłowy montaż okien” albo „nieprawidłowy montaż okien”.

Zgodnie z moją autorską definicją, za prawidłowy należy uznać każdy montaż okien, który w dniu zakończenia robót instalacyjnych stolarki budowlanej i wydania dzieła zamawiającemu zapewnia możliwość pełnego i niezakłóconego korzystania z rzeczy zgodnie z jej właściwościami oraz przeznaczeniem przy jednoczesnym osiągnięciu rezultatów montażu spełniających co najmniej odpowiednie wymagania krajowych przepisów techniczno-budowlanych i wymagania obiektowe w każdym przypadku, gdy takie wymagania zostały określone przez projektanta, osobę dokonującą adaptacji projektu powtarzalnego lub inwestora. 

 

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 8/2019, strona 47-48 (spis treści >>)