logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Jerzy Płoński, Instytut Techniki Budowlanej; Zakład Inżynierii Elementów Budowlanych
mgr inż. Marzena Jakimowicz, Instytut Techniki Budowlanej; Zakład Inżynierii Elementów Budowlanych

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Coraz bardziej powszechne jest stosowanie elementów szklanych, takich jak szyby zespolone float, hartowane, laminowane, zbrojone w postaci szklanych ścian działowych, przegród, balustrad, zabudów balkonowych, schodów w obiektach mieszkalnych, użyteczności publicznej, pasażach handlowych, supermarketach itp.

Zakład Inżynierii Elementów Budowlanych Instytutu Techniki Budowlanej (ITB) przeprowadza badania wytrzymałościowo-funkcjonalne przeszkleń oraz sporządza ekspertyzy i opinie techniczne. Niestety ta druga działalność stale wzrasta, a wraz z nią wielkość i skala ocenianych wad i problemów. W artykule przedstawimy najbardziej nietypowe przypadki uszkodzenia szyb.  

 

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 8/2019, strona 40-43 (spis treści >>)