logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr Maksymilian Miros, Centrum Analiz Branżowych

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Najwięksi producenci stolarki w Europie
Uwzględniając stolarkę okienno-drzwiową ze wszystkich materiałów, zdecydowanym liderem w produkcji w Europie są Niemcy. W 2018 r. firmy niemieckie wyprodukowały okna i drzwi za 9,8 mld EUR. Jest to przeszło 20% wartości całej branży. Niemcy są największym producentem stolarki z PVC oraz ślusarki stalowej. Należą też do największych producentów okien i drzwi drewnianych oraz ślusarki aluminiowej.

Do grupy liderów w produkcji okien i drzwi w Europie należy także Francja, która ze sprzedażą na poziomie 6,7 mld EUR ma 14% udziału w łącznej produkcji firm na Starym Kontynencie. Największy udział w produkcji stolarki we Francji ma ślusarka aluminiowa. W 2018 r. wartość produkcji okien i drzwi aluminiowych przekroczyła w tym kraju 2,85 mln EUR. Francuscy producenci wytworzyli także okna i drzwi z PVC za 1,75 mld EUR oraz stolarkę z drewna czy stalową za ok. 1 mld EUR.

Firmy włoskie mają udział w wartości produkcji stolarki w Europie na poziomie 13%. W 2018 r. we Włoszech wytworzono stolarkę za 6,4 mld EUR, a największy udział w tej produkcji mają firmy wytwarzające okna i drzwi drewniane oraz aluminiowe.

Jednym z liczących się krajów w Europie pod względem produkcji stolarki jest Wielka Brytania, ale od trzech lat produkcja w tym kraju spada. W 2018 r. producenci brytyjscy wytworzyli stolarkę za 5,8 mld EUR (12% europejskiej produkcji), czyli o ok. 3% mniej niż w 2017 r. W Wielkiej Brytanii produkowana jest przede wszystkim stolarka z PVC oraz ślusarka aluminiowa.

W Polsce w 2018 r. wyprodukowano okna i drzwi z 3,75 mld EURO, czyli o 1/10 więcej niż w 2017 r. Produkcja w naszym kraju zwiększyła się zatem przeszło pięciokrotnie szybciej niż w Europie, a tylko w 2018 r. udział polskich firm w produkcji europejskiej zwiększył się do 8%. W Polsce dominuje produkcja okien i drzwi z PVC oraz drewnianych. W obu segmentach w 2018 r. wartość produkcji wyniosła ok. 1,5 mld EUR (+/- 200 mln EUR).

 

 

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 8/2019, strona 36-37 (spis treści >>)