mgr inż. Piotr Olgierd Korycki, Stowarzyszenie DAFA
Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W przypadku obudowy wykonanej z okładzin pełnych wielkość współczynnika pochłaniania dźwięku wynosi 0,05 – 0,15. Znacznie większe wartości można uzyskać przez zastosowanie okładzin perforowanych.

Określenie „lekka obudowa”może sugerować, że tego typu rozwiązanie może nie mieć wystarczającego poziomu izolacyjności akustycznej. Przy właściwym skonfigurowaniu wszystkich składowych ustroju (termoizolacji, odpowiedniej grubości elementów stalowych (kształt i układ)) uzyskuje się bardzo wysokie wskaźniki akustyczne. Z uwagi na fakt, że parametry akustyczne określane są na podstawie skali logarytmicznej, można przyjąć, że wartość redukcji hałasu o 10 dB oznacza obniżenie poziomu hałasu o ok. 50%.

W związku z tym lekka obudowa w postaci płyt warstwowych, warstwowych przekryć dachowych lub ścian osłonowych na bazie kaset stalowych stanowi bardzo skuteczne rozwiązanie w walce z hałasem. 

Czytaj więcej >>

 

Materiały Budowlane 8/2019, strona 30-31 (spis treści >>)