logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Krzysztof Patoka, Rzeczoznawca Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

W artykule pt. „Pokrycia z blach trapezowych na dużych dachach” w majowym numerze miesięcznika „Materiały Budowlane” 5/2019 podałem podstawowe problemy, jakie występują podczas krycia dużych dachów blachami trapezowymi. Uzupełniając ten temat, warto przedstawić znane techniki układania takich blach w kontekście konieczności łączenia długich arkuszy na dachach o dużej długości krycia, czyli o długich krokwiach. Jako przykład rozpatrzmy połać dachu o długości krycia 20 m i szerokości krycia 20 m. Przy założeniu, że zastosowane arkusze blachy mają długość niewiele większą niż 10 m i szerokość ok. 1,1 m, trzeba połączyć 40 arkuszy ułożonych w dwóch rzędach i dwudziestu kolumnach. Z tego powodu na dachu będą dwa typy głównych połączeń – poprzeczne i podłużne, ale należy również uwzględnić skutki występowania połączeń krzyżowych w miejscach stykania się obu rodzajów łączeń.

Literatura
[1] Patoka Krzysztof. 2019. „Pokrycia z blach trapezowych na dużych dachach”. Materiały Budowlane 561 (5): 90 ÷ 91.
[2] Schunck E., H. J. Oster, R. Barthel, K. Kiesl. 2005. „Atlas dachów. Dachy spadziste”. MDM: 186.
[3] ZM „Silesia” SA. „Blacha cynkowo-tytanowa. Podręcznik stosowania”. Katowice 2009, wydanie 1.

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 7/2019, strona 36-37 (spis treści >>)