logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Efektywność energetyczna okien i drzwi oraz ich prawidłowe funkcjonowanie zależą w dużej mierze od odpowiedniego montażu. Stosowanie nowoczesnych systemów montażu stolarki pozwala na wyeliminowanie mostków termicznych i zapewnia komfortowe użytkowanie wyrobów. Jakie rozwiązanie wybrać – montaż warstwowy czy montaż w warstwie izolacji?

Sposób zamocowania i uszczelnienia stolarki w istotny sposób wpływa na komfort użytkowania, ograniczenie strat ciepła, izolację akustyczną, trwałość, bezpieczeństwo i estetykę. Nowoczesne techniki to montaż warstwowy, zwany również „ciepłym” oraz montaż w warstwie izolacji. Czym się one charakteryzują i którą z nich wybrać?

Montaż warstwowy
Podstawowym celem stosowania montażu warstwowego jest ograniczenie powstawania mostków termicznych, czyli miejsc generujących największe straty ciepła. Mostki te powstają zazwyczaj na styku okna i drzwi zewnętrznych ze ścianą, gdzie dochodzi do „ucieczki” cennej energii cieplnej i gromadzenia się wilgoci. W tego typu montażu wykorzystuje się specjalne taśmy uszczelniające oraz pianę montażową. Rozwiązania te tworzą w efekcie trzy warstwy: wewnętrzną, środkową i zewnętrzną.

Warstwa wewnętrzna to taśma paroszczelna – elastyczna, miękka taśma wykonana z tworzywa sztucznego, wyposażona w pasek samoprzylepny zapewniający sprawny montaż do ramy okna lub drzwi. Jej zadaniem jest uniemożliwienie przenikania pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku. Dobrej jakości taśma paroszczelna powinna charakteryzować się wysoką rozciągliwością oraz niską sztywnością własną, przy jednoczesnej odporności na podarcie, co zapewnia szybką i dokładną instalację.

Uszczelnienie środkowe tworzy niskoprężna piana montażowa, która spełnia rolę izolatora termicznego i akustycznego, zapewniając właściwe wypełnienie szczelin. Skutecznie przylega do podłoża i jest odporna na rozwój pleśni oraz grzybów. Zadaniem warstwy zewnętrznej w postaci taśmy paroprzepuszczalnej jest zaś ochrona przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz oraz umożliwienie jej odprowadzenia na zewnątrz.

Pianę montażową zabezpiecza się taśmami, gdyż tylko sucha i nie narażona na działanie czynników atmosferycznych zachowuje ona swoje parametry użytkowe. Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie podłoża przed aplikacją piany i taśmy – powinno być ono gładkie, suche i oczyszczone. Taśmy w narożnikach formuje się zaś w specjalne zakłady. Prace montażowe należy więc powierzyć fachowej ekipie.  

Montaż w warstwie izolacji
Montaż w warstwie izolacji to stosowana pierwotnie w budownictwie pasywnym technika, która polega na wysunięciu i osadzeniu stolarki w warstwę ocieplenia budynku. Z tego powodu, jej wykorzystanie jest możliwe wyłącznie w przypadku muru dwu- lub trójwarstwowego. Niezbędne jest tu stabilne i wytrzymałe podparcie wyrobu, do czego stosuje się specjalne „ciepłe” profile pozwalające zamontować stolarkę poza obrysem ściany.

Przy tego typu montażu nie występuje punkt styku mur-stolarka co zapewnia wysoką szczelność połączenia w porównaniu ze standardowym sposobem instalacji. W wyraźny sposób wpływa to na poprawę komfortu cieplnego użytkowników domu, zmniejsza możliwość występowania skroplin i skutecznie redukuje mostki termiczne. Montaż w warstwie izolacji coraz częściej stosowany jest więc w tradycyjnym budownictwie, gdyż inwestorzy doceniają płynące z niego korzyści.

Podobnie, jak w przypadku montażu warstwowego, przy instalacji stolarki okiennej lub drzwiowej w warstwie izolacji używa się także taśm. W obu tych technikach zamiast taśmy paroprzepuszczalnej i paroszczelnej można wykorzystać wielofunkcyjną taśmę rozprężną, która spełnia funkcje dwóch powyższych rozwiązań, a dodatkowo zapewnia izolację termiczną.  

Jakie rozwiązanie wybrać?
Metoda montażu okna i drzwi powinna być każdorazowo dopasowana do specyfiki obiektu. – Jeden i drugi rodzaj montażu jest prawidłowy, czyli szczelny. To jest najważniejsza informacja dla inwestora. Zastosowanie konkretnego rozwiązania jest ściśle powiązane z konstrukcją budynku, typem projektowanej ściany, w której będzie montowane okno lub drzwi, jak i grubością planowanej izolacji. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia ewentualnej instalacji systemów osłonowych: rolet, żaluzji lub refleksoli – mówi Norbert Frąckowiak z firmy P.P.H.U FIX, Ambasador kampanii „DOBRY MONTAŻ”.

Przed rozpoczęciem inwestycji najlepiej więc zasięgnąć fachowej porady, uwzględniając przy tym specyfikę budynku. W niektórych przypadkach zwłaszcza wymiana starej stolarki okienno-drzwiowej na nową i mocowanie wyrobu we wcześniej wykorzystywanym już otworze stwarza bowiem pewne ograniczenia i nie każda technika może być tam zastosowana.

Bez względu jednak na sposób montażu, warto korzystać z usług z profesjonalnych ekip montażowych. Daje nam to gwarancję, iż uszczelnienie przestrzeni między stolarką a murem będzie właściwe. Fachowiec zadba również o wyeliminowanie mostków termicznych, przez które następuje ucieczka ciepła. Nawet najbardziej energooszczędne okna i drzwi nie spełnią swojej roli, jeśli nie będą prawidłowo zamontowane.  

Ogólnopolska kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ" to organizowana przez Związek POiD akcja, promująca wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Partnerami „DOBREGO MONTAŻU" są firmy: AIB, FAKRO, GERDA, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, MARCOPOL, PORTA KMI POLAND, PROLINE, ROTO i SOUDAL. Kampanię, w charakterze jej ambasadorów, wspierają profesjonalni monterzy. Towarzyszą jej również patroni medialni i merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej i Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patronat honorowy nad inicjatywą sprawuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. 

Źódło: Związek POiD

24.01.2019 r.