logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

W artykule przedstawiono spostrzeżenia i doświadczenia, związane z wdrażaniem standardów BIM, wypracowane w firmie HOCHTIEF Polska przy udziale powołanego w niej przed dwoma laty zespołu ds. BIM. 

mgr inż. arch. Leszek Włochyński, MRICS, HOCHTIEF Polska S.A.
mgr inż. Tomasz Górecki, HOCHTIEF Polska S.A.
mgr inż. Maciej Wasik, HOCHTIEF Polska S.A.

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DOI: 10.15199/33.2018.06.16

Patrząc z perspektywy generalnego wykonawcy, spodziewamy się, że podobnie jak to się już stało w wielu krajach na świecie, tak samo w Polsce upowszechnią się wymagania formalne/rynkowe dotyczące BIM, którym będziemy chcieli wówczas umieć sprostać. Już zauważalnie zwiększa się liczba krajowych projektów, gdzie wykorzystuje się BIM, oraz przetargów, w których wymagania BIM są określone mniej lub bardziej klarownie. Wiele mówi się o „wdrażaniu BIM” czy „standardach”. Czy jednak te określenia są jednoznaczne? Czym innym jest standard w odniesieniu do warunków kontraktowych, a czym innym dotyczący kwestii technicznych – wymiany danych, nazewnictwa plików itd. O wdrożeniu BIM można mówić w kontekście całej gospodarki lub konkretnego projektu budowlanego. Jedna i druga sytuacja wymaga sprzyjających okoliczności wykraczających poza możliwości pojedynczej firmy budowlanej (wykonawczej).

Wdrożenie BIM w polskiej gospodarce wymaga woli politycznej, a w przypadku projektów – odpowiedniego przygotowania uczestników (supply chain), w tym przede wszystkim świadomości inwestora i jego gotowości do sformułowania oczekiwań dotyczących BIM (Employer’s Information Requirements/EIR), na które zaangażowani wykonawcy mogliby odpowiedzieć skrojonym na miarę planem wdrożenia (BIM Execution Plan/BEP).

W artykule zostaną przedstawione spostrzeżenia i doświadczenia wypracowane w firmie HOCHTIEF Polska (HTPL) przy udziale powołanego w niej przed dwoma laty zespołu ds. BIM.

Przyjęto do druku: 04.06.2018 r.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 06/2018, str. 56-58 (spis treści >>)