logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

mgr inż. Krzysztof Patoka, Rzeczoznawca Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych;

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DOI: 10.15199/33.2018.06.08

Często fotografie budowanego obiektu są doskonałą ilustracją występujących w nim nieprawidłowości, np. pleśni i grzybów powstałych na deskowaniu, stanowiącym podłoże papy (fotografia 1). Obok pleśni widoczne są też miejsca o dużym zawilgoceniu wokół styków między deskami. Warto zastanowić się, czemu w tych miejscach zbiera się wilgoć. Jedynym wytłumaczeniem tego zjawiska jest skraplanie się pary wodnej zawartej w powietrzu, które przepływając przez te szczeliny, schładza się na papie znajdującej się po stronie zewnętrznej. Znamienny jest fakt powstawania skroplin mimo bardzo niewielkiej odległości między deskami. Z fotografii 1 nie można wywnioskować, czy powietrze wpływa do szczeliny, ponieważ ma komunikację z atmosferą, czy tylko schładza się po dotarciu do papy (rysunek). Nie ma żadnych badań ani opisanych praktycznych doświadczeń, które stwierdzałyby, jakiej wielkości szczeliny umożliwiają takie schładzanie się powietrza bez połączenia z atmosferą znajdującą się na zewnątrz
przegrody.

Przyjęto do druku: 08.05.2018 r.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 06/2018, str. 30-31 (spis treści >>)