logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Krzysztof Patoka, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DOI: 10.15199/33.2015.02.14

W Polsce bardzo duża część nowych i wyremontowanych dachów pochyłych jest pokryta blachami profilowanymi. Wśród nich najczęściej układane są blachodachówki i blachy trapezowe. Mimo takiej popularności nadal brakuje jednoznacznych zasad ich układania i w związku z tym niewiele blach profilowanych ułożonych jest naprawdę dobrze.

Dachy są na tyle zróżnicowanymi i złożonymi konstrukcjami, że na niektórych z nich najprostsze standardy wykonania spełniają podstawowe wymagania i dachy zachowują się prawidłowo. Jednocześnie wiele dachów musi być wykonanych wg podwyższonych standardów dostosowanych do podwyższonych wymagań, jakie muszą spełnić. Z tego powodu w każdym kraju powinny być opracowane poprawne zasady układania pokryć dachowych dostosowane do panujących warunków klimatycznych. W Polsce charakteryzują się one dużą zmiennością i nieregularnością warunków atmosferycznych i dlatego zasady układania wszelkich pokryć muszą uwzględniać tę specyfikę. Bez tak określonych zasad trudno jest ocenić i wycenić prawidłowe wykonanie pokryć dachowych.

 

Przeczytaj cały artykuł >>

 

Materiały Budowlane 2/2015, s. 58 - 59 (spis treści >>)