logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr hab. inż. Grażyna Łagoda, prof. Politechnika Warszawska
dr hab. inż. Marek Łagoda, prof. Instytut Badawczy Dróg i Mostów

Autor do korespondencji: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DOI: 10.15199/33.2015.07.22

Historia mostów ze szkła zaczęła się od konstrukcji, w których szkło pełniło wyłącznie funkcje dekoracyjne. Następnie pojawiły się szklane schody, pomosty, zadaszenia (fotografia 1), potem elementy nośne ze szkła i stali oraz całe konstrukcje kładek.
Szkło w konstrukcjach mostowych zaczęto stosować głównie ze względów estetycznych. Oświetlone czy zabarwione wywołuje pozytywne wrażenia. Szklane tafle jako elementy pomostu oraz balustrad kładek, najczęściej stosowane są we współpracy z elementami stalowymi typu pręty, które przeno-szą siły rozciągające, a szklane tafle siły ściskające. Element nośny składa się zazwyczaj z tafli szkła laminowanego, zbrojenia z okrągłych prętów stalowych oraz łączników zapewniających połączenie stalowych prętów ze szklanymi taflami i poszczególnych tafli ze sobą. Łączniki umożliwiają odpowiednie rozłożenie nacisku i w efekcie konstrukcja jest dość giętka pomimo kruchości szkła. Tafle szklane z prętami stalowymi mogą pracować jak tarcze i płyty. Obecnie pomimo wysokiej ceny jednostkowej i trudności realizacyjnych szkło budzi coraz większe zainteresowanie.

Literatura :

[1] Haldimann M., Luible A., Overend M.: Struc-tural Use of Glass. IABSE (Doc. 10) May 2008.
[2] Klindt L. B., Klein W.: Szkło jako materiał budowlany. Arkady, Warszawa 1982.
[3] Praca zbiorowa. Aleksander Dobrzański i inni. Technologia Szkła. Arkady, Warszawa 1972.
[4] Siwiński P., Meller M.: Szkło budowlane. Politechnika Koszalińska, Koszalin 2002.
[5] PN-EN ISO 12543 Szkło w budownictwie Szkło warstwowe i bezpieczne szkło warstwowe.
[6] Osiecka E.: Materiały budowlane. Kamień, ceramika, szkło. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2010.
[7] Grażyna i Marek Łagodowie: Piękno Mostów/Beauty of Bridges. Instytut Badawczy Dróg i Mostów, Warszawa. 2014

Otrzymano: 19.05.2015 r.

Przeczytaj cały artykuł >>

 Materiały Budowlane 7/2015, s. 85 - 86 (spis treści >>)