logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Władysław Gierej Prezes Zarządu Carboline Polska

Autor do korespondencji: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DOI: 10.15199/33.2015.07.11

Wraz ze wzrostem temperatury powyżej 220 °C właściwości mechaniczne stali stopniowo pogarszają się, a powyżej temperatury krytycznej Tkr stal uplastycznia się. Niezabezpieczony ogniochronnie profil stalowy o grubości ścianki 8 – 12 mm osiąga temperaturę krytyczną (Tkr) już po 8 – 12 min pożaru (1 min odpowiada w przybliżeniu 1 mm grubości ścianki). Z badań przeprowadzanych przez Carboline Polska wynika, że grubość ścianki profili ma zasadniczy wpływ na czas osiągnięcia Tkr. W przypadku profili o różnej grubości ścianki zabezpieczonych powłoką ogniochronną takiej samej grubości, czas do osiągnięcia Tkr jest różny. Wymagania dotyczące nośności ogniowej R mówią, że w określonym czasie (np. 30 min) żaden element konstrukcji nie powinien przekroczyć dopuszczalnej Tkr. W celu uzyskania takiego efektu można zabezpieczyć obiekt izolacją wymaganą dla najsłabszego elementu lub dokonać badań i obliczeń grubości farby.

Przeczytaj cały artykuł >>

 

Materiały Budowlane 7/2015, s. 48 (spis treści >>)