logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Małgorzata Niziurska, mgr inż. Michał Wieczorek
Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział w Krakowie
Zakład Gipsu i Chemii Budowlane

Zgodnie z Rozporządzeniem CPR nr 305/11 jednym z wymagań podstawowych, jakie muszą spełniać obiekty budowlane, jest Bezpieczeństwo pożarowe. Większość norm zharmonizowanych, w odniesieniu do bezpieczeństwa pożarowego, nakłada na producentów wyrobów budowlanych obowiązek zadeklarowania klasy reakcji na ogień zgodnie z PN-EN 13501-1 Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynków. Część 1. Klasyfikacja na podstawie wyników badań reakcji na ogień.

W celu uzyskania określonej reakcji na ogień, w przypadku wszystkich klas z wyjątkiem klasy E, wyrób budowlany musi spełniać kryteria klasyfikacyjne odnoszące się do wyników badań uzyskanych dwiema spośród wymienionych w normie metod badawczych.

W laboratoriach Oddziału Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie, należącego do Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych wykonywane są wszystkie badania niezbędne do określenia klasy reakcji na ogień w pełnym zakresie określonym w EN 13501-1. Są to badania:
● niepalności – badanie dla klas A1 i A2;
● ciepła spalania wyrobu i komponentów – badanie dla klas A1 i A2;
● SBI – określenie reakcji wyrobu na pojedynczy płonący przedmiot – badanie dla klas A2, B, C, D;
● zapalności małym płomieniem – badanie dla klas B, C, D, E;
● metodą płyty promieniującej – badanie wyrobów podłogowych klas A2 – E.

Wszystkie metody badawcze objęte są zakresem akredytacji PCA nr AB 605 i AB 864.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 10/2013, strona 5 (spis treści >>)