logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Łukasz Adamus, Instytut Techniki Budowlanej

Ogólne zasady zrównoważonego rozwoju zostały sformułowane w 1996 r. Jednym z kluczowych jego elementów jest zrównoważone budownictwo. Istotnym elementem oceny zrównoważoności (ang. sustainability) budynków jest ich jakość środowiskowa – cecha trudna do zmierzenia, warunkowana przez środowiskowe właściwości użytkowe (ang. environmental performance).
Potrzeba wdrożenia w budownictwie zasad zrównoważonego rozwoju odnoszących się do kwestii środowiskowych przestaje być przedmiotem dyskusji. Obecnie działania instytucji naukowo-badawczych, normalizacyjnych i edukacyjnych są skupione na opracowywaniu metod i narzędzi umożliwiających oraz ułatwiających ten proces, tak aby wynikające z niego obciążenia dla budownictwa były jak najmniejsze. Należą do nich m.in. metody oceny jakości środowiskowej budynków oraz narzędzia do wspomagania decyzji mających na celu jej kształtowanie.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 1/2014, strona 44-45 (spis treści >>)