logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Krzysztof Patoka, Rzeczoznawca Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Dachy mansardowe powstały głownie z przeznaczeniem do wysokiego budownictwa miejskiego. Ze względu na swoje zalety (dobre wykorzystanie poddasza) oraz pewien urok architektoniczny wciąż są projektowane i budowane nie tylko w przypadku budynków wielorodzinnych, ale też jednorodzinnych. Z perspektywy architektonicznej można wyróżnić dachy z mansardą właściwą (fotografia 1) i pozorną (fotografia 2). 

Literatura
[1] Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. „Zasady doboru warstw wstępnego krycia dla pokryć dachów pochyłych z detalami wykonawczymi”. Wytyczne Dekarskie. Zeszyt 4. 2020.
[2] Patoka K. Zmiany w zasadach wentylowania dachów w wytycznych Związku Dekarzy Niemieckich. Materiały Budowlane. 2018; 546 (7): 38 ÷ 40.
  

 Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 02/2023, strona 67-69 (spis treści >>)