logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Baseny

Masy do spoinowania płytek w basenach i zbiornikach przemysłowych

Projektując basen lub zbiornik na płyny, należy zwrócić uwagę na wybór, oprócz płytek, odpowiedniej zaprawy do spoinowania. Współczesny rynek proponuje setki fug. Jak nie pogubić się podczas wyboru, co trzeba wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę, kupując zaprawę do spoinowania płytek? Przede wszystkim należy określić warunki, w jakich będzie użytkowana zaprawa i uwzględnić wpływ oddziaływań mechanicznych, termicznych i chemicznych. W basenach symulujących falę morską występują znaczne obciążenia mechaniczne, natomiast w basenach napełnianych wodą morską lub wodą mineralną oraz w zbiornikach przemysłowych na fugi oddziaływują czynniki chemiczne. [...]

Rodzaje niecek basenowych

W zależności od przeznaczenia niecki basenowe można podzielić na: sportowe; rekreacyjno-sportowe; rekreacyjne; do nauki pływania; prywatne. Niecki sportowe mogą mieć długość 50 lub 25 m i szerokość odpowiednio 25 m (10 torów po 2,5 m) i 16 m (6 torów po 2,5 m + dwa pasy przy torach skrajnych po 0,5 m). Głębokość dużej niecki powinna wynosić co najmniej 2 m, tzn. być przystosowana do gry w piłkę wodną, a niecki 25 m od 1,35 do 1,8 m przy słupkach startowych. W grupie niecek sportowych znajdują się także baseny do skoków. Głębokości niecek ustala się indywidualnie w zależności od rodzajów platform i trampolin na podstawie międzynarodowych przepisów FINA (dla trampoliny 3 m głębokość niecki wynosi minimum 3,8 m i 5,5 m dla platformy 10 m).

Trudne i krytyczne miejsca w hydroizolacji basenów

Wielkość basenu to rzecz bardzo indywidualna. Istotne jest, aby jego kształt był dostosowany do funkcji, jakie ma spełniać. Pamiętać należy, że basen to nie tylko niecka, ale również dodatkowe pomieszczenia użytkowo-funkcjonalne i techniczne oraz instalacje. Różna będzie jedynie skala i koszty. Na etapie projektowania basenów jednym  z istotnych kryteriów są koszty. Projektantpowinien przyjmować określone systemowe rozwiązania materiałowe i technologie basenowe przy aktywnym uczestnictwie inwestora w ich doborze, mając na uwadze z jednej strony [...]

Ogólny program basenów pływackich i sportowych

Rodzaje basenów są zależne od projektowanych typów obiektów pływackich. Są to pływalnie sportowe, rekreacyjne, wielozadaniowe (sport, rekreacja) oraz różnego rodzaju specjalistyczne, jak: szkolne; szpitalne; rehabilitacyjne; hotelowe, jednak przystosowane na ogół do użytkowania przez osoby z zewnątrz, również z przyczyn społeczno-ekonomicznych. Natomiast problem pływalni olimpijskich, wyposażonych w baseny olimpijskie typu pływackiego lub skoków z dodatkowymi warunkami dotyczącymi piłki wodnej lub pływania synchronicznego stanowi specjalny temat, który zostanie omówiony w zakresie ogólnym, jednak z uwzględnieniem wyposażenia, oznakowania i rodzaju konstrukcji.