logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Międzynarodowe koncerny coraz chętniej lokują swoje siedziby w Polsce. A to oznacza wzrost zapotrzebowania na powierzchnie biurowe w nowoczesnych i funkcjonalnych budynkach, wyposażonych w najnowsze technologie i urządzenia.

Według analityków Colliers International, od początku roku deweloperzy ukończyli budowę 453,8 tys. m2 powierzchni biurowej, dzięki czemu całkowita jej podaż dziewięciu głównych miastach na koniec trzeciego kwartału br. osiągnęła poziom 7,4 mln m2. Natomiast w budowie jest obecnie 1,2 mln m2 powierzchni biurowej, z czego 275 tys. m2 ma być ukończonych jeszcze w tym roku. W czwartym kwartale najwyższy wzrost zasobów odnotuje Warszawa (ok. 100 tys. m2) oraz Kraków (80 tys. m2).

Jedną z wielu rozpoczętych budów obiektów biurowych klasy A jest biurowiec Axis w Krakowie – drugi projekt biurowy firmy Skanska Property Poland w stolicy Małopolski. Kamień węgielny pod jego budowę wmurowano w połowie października 2015 r., a zakończenie inwestycji zaplanowano na czwarty kwartał 2016 r. „Axis”, powstający w pobliżu Ronda Mogilskiego, będzie miał dziewięć kondygnacji naziemnych i trzy podziemne. Powierzchnia najmu wyniesie 20 tys. m2. W kondygnacjach podziemnych do dyspozycji najemców będą 173 miejsca parkingowe dla samochodów, szatnie z prysznicami dla rowerzystów oraz punkty do ładowania aut elektrycznych.  

Rozpoczęła się też budowa budynków E i F klasy A w kompleksie Enterprise Park w Krakowie w dzielnicy Podgórze. Obecnie na działce prowadzone są prace ziemne, które potrwają do końca tego roku. W kompleksie „Enterprise Park”, zlokalizowanym u zbiegu ulic Kiełkowskiego i Powstania Warszawskiego, są już gotowe trzy 3-piętrowe budynki A, B i C o łącznej powierzchni najmu 29,5 tys. m2, a na przełomie 2015 i 2016 roku ma być oddany do użytku kolejny o powierzchni 5,9 tys. m2. Nowo powstające budynki E (o powierzchni 15,5 tys. m2) oraz F (o powierzchni 10,9 tys. m2), podobnie jak wzniesione wcześniej, mają spełniać restrykcyjne standardy ekologiczne oraz zostaną poddane certyfikacji środowiskowej w systemie BREEAM.

W październiku 2015 r. wmurowano też kamień węgielny pod budowę warszawskiego biurowca Eqlibrium, który powstaje przy skrzyżowaniu ulic Jana Kazimierza i Ordona na Woli. Obiekt ten jest pierwszą inwestycją biurową Grupy Waryński. Na jego generalnego wykonawcę wybrano spółkę Budimex SA. „Eqlibrium” ma być również biurowcem klasy A. Jego wysokość będzie zróżnicowana – część budynku zostanie wyniesiona na jedenaście pięter, a część na sześć. Łączna powierzchnia najmu wyniesie 10,5 tys. m2, a w podziemnym garażu znajdzie się 113 miejsc postojowych dla samochodów. Biurowiec „Eqlibrium” ma być oddany do użytku w styczniu 2017 roku.

Na wąskiej działce u zbiegu ulic Ludwika Waryńskiego i Polnej w Warszawie powstanie 8-piętrowy biurowiec Polna 40. Deweloper, firma Ceraco Polska, przekaże 16 listopada br. teren działki konsorcjum firm: Porr Polska Construction oraz Modzelewski & Rodek, które zostało wybrane na generalnego wykonawcę tej inwestycji. Budowa ma ruszyć na przełomie roku 2015 i 2016. Nowy obiekt biurowy ma zasłonić zrujnowane ślepe ściany kamienic przy ul. Waryńskiego, które były wykorzystywane do wieszania reklam. Biurowiec Polna 40 będzie miał 22 tys. m2 powierzchni całkowitej, z czego 10 tys. m2 zostanie przeznaczonych na biura i 4 tys. m2 na pomieszczenia handlowo-usługowe. Budowa obiektu ma potrwać do trzeciego kwartału 2017 roku.

Wkrótce ruszy też budowa biurowca Grójecka Offices w Warszawie. Firma Okre Development wybrała już generalnego wykonawcę, którym została spółka Karmar, działająca od 2007 roku w strukturach francuskiej grupy Bouygues. Grójecka Offices ma być 8-kondygnacyjnym budynkiem biurowym klasy A o łącznej powierzchni 7,4 tys. m2. Na parterze budynku znajdą się lokale usługowe i handlowe, a w kondygnacji podziemnej powstaną miejsca parkingowe dla 134 samochodów. Zaplanowano także prysznice i szafki dla rowerzystów i obok budynku 64 zadaszone stojaki na rowery.

Kolejny kamień węgielny wmurowano w październiku 2015 r. w Poznaniu. Skanska Property Poland rozpoczęła swoją drugą inwestycję w stolicy wielkopolski – biurowiec Maraton. Wnoszenie tego obiektu rozpoczęło się jednak znacznie wcześniej, bo w styczniu br., a obecnie trwają prace przy budowie trzeciej kondygnacji naziemnej. W 6-kondygnacyjnym biurowcu, powstającym nieopodal Starego Miasta, znajdzie się ponad 25 tys. m2 powierzchni na wynajem. Natomiast na dwóch kondygnacjach podziemnych zaprojektowano 300 miejsc parkingowych, 12 punktów ładowania samochodów elektrycznych oraz infrastrukturę dla rowerzystów, w tym prysznice oraz stację naprawy jednośladów. W holu głównym biurowca „Maraton” będzie wyeksponowany fragment XIX-wiecznego muru Twierdzy Poznań, który odkryto podczas prowadzonych prac budowlanych, a na patio zostanie zaznaczony obrys umiejscowienia dawnych fortyfikacji. Zakończenie inwestycji zaplanowano na ostatni kwartał 2016 roku

Z kolei w centrum Łodzi, przy ulicy Kilińskiego, trwają prace przy budowie nowej siedziby mBanku. Ma to być najnowocześniejszy budynek biurowy w mieście. Inwestycję realizuje firma Budomal oraz Ghelamco, a oddanie obiektu do użytku zaplanowano na czerwiec 2017 roku. Nowy biurowiec będzie miał sześć kondygnacji naziemnych i 25 m wysokości. Powierzchnia biurowa wyniesie ok. 24 tys. m2, na której ma pracować ok. 2 tys. osób. Szacowany koszt inwestycji to ponad 100 mln zł.

Źródło: deweloperzy, wykonawcy i media lokalne