logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Sufity akustyczne rodziny Sonar należą do linii dekoracyjnej Rockfon Design, stworzonej z myślą o każdym pomieszczeniu, gdzie wymagana jest estetyka, wysoka jakość wykończenia i trwałość. Jednak ich podstawowym i najważniejszym zadaniem jest zagwarantowanie optymalnego komfortu akustycznego. Wprowadzając płyty Sonar dB, firma Rockfon połączyła w jednej linii wzorniczej produkty o najwyższej klasie pochłaniania dźwięku (grupa płyt Sonar), produkty specjalistyczne (Sonar Bas) oraz rozwiązania o wysokim wskaźniku izolacyjności akustycznej (Sonar dB).

Optymalizacja czasu pogłosu

Sufit „twardy” akustycznie w przypadku źródła dźwięku wewnątrz pomieszczenia zadziała jak lustro, odbijając fale dźwiękowe, powodując pogłos, nakładanie się na siebie wielu rozmów i powstawanie uciążliwego szumu. Wystarczy przypomnieć sobie dudniące echo, jakie słyszymy wchodząc do pustego, nieurządzonego jeszcze pomieszczenia. O takich efektach decyduje dźwiękochłonność, czyli zdolność pochłaniania (absorpcji) fali akustycznej. Zadaniem sufitu podwieszanego jest w tym zakresie optymalizacja czasu pogłosu.

Zamów dostęp do artykułu >>