logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Krzysztof Patoka Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych;

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DOI: 10.15199/33.2015.06.03

Podstawowe zasady przygotowania konstrukcji dachu są następujące:
? należy sprawdzić, czy dach jest prosty.Wtymcelu trzeba go zmierzyć po obu przekątnych. Jeżeli wymiary nie są jednakowe, to dach jest krzywy. Odchylenia od prostopadłości szczytów połaci o wielkości do 20 mm mogą być wyrównane za pomocą blach wiatrownic. Odchylenia od płaskości połaci mogą miećwpływna szczelność (na zakładach), estetykę i trwałość pokrycia. Wzwiązku z tymnależy je zniwelować (wyższy standard wykonania) lub uprzedzić zleceniodawcę o skutkach pozostawienia bez regulacji.Większe odchylenia od płaskości koryguje się przez podkładanie klinów oraz podcinanie kontrłat;
? blachy układa się na ołatowaniu (łaty i kontrłaty) o wymiarach wynikających z odległościmiędzy krokwiami i występujących obciążeń śniegiemi wiatrem; z zasad wentylacji pokrycia wynika, że im dłuższa jest krokiew lub mniejszy kąt nachylenia, tymwyższa powinna być kontrłata); łaty pod blachodachówką nie mogą być zbyt szerokie; im połać ma mniejszy kąt nachylenia, tym łaty powinny być lepszego gatunku (bez sęków) i wyższe; w przypadku blach typu panele rąbkowe zamiast łat należy stosować deski grubości 32 mm i szerokości od 70 mm lub poszycie z płyt OSB

Literatura:

[1] Eberhard Schunck, Hans Jochen Oster, Rainer Bartel, Kurt Kiessl ? ?Atlas dachów. Dachy spadziste.? ?MDMSp. z o.o. 2005 (tłumaczenie z j. niemieckiego).
[2] ?RHEINZINK. Zastosowania w architekturze? wyd. firmy Rheinzink 2003.
[3] Czesław Byrdy ?Dachy i stropodachy, ocieplone i nieocieplane? ? Politechnika Krakowska wyd. 2, 2007.
[4] Sokołowska B., Krajczyński M., ?Stropodachy. Projektowanie i Wykonawstwo?,Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej?, Koszalin 2004.
[5] Patoka K., ?Wentylowanie dachów i stropodachów? ? Medium, Warszawa 2010.
[6] Patoka K., ?Membrany dachowe i paroizolacje w dachach skośnych? ? Marma Polskie Folie, Rzeszów 2009.

 

Przeczytaj cały artykuł >>

 

Materiały Budowlane 6/2015, s. 13 - 14 (spis treści >>)