logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Krzysztof Patoka, Rzeczoznawca Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Dobrym wprowadzeniem do tego tematu jest opis konkretnego przypadku. Kilka lat temu na dachu o pochyleniu 5° zastosowano powszechnie stosowany system materiałowy odpowiedni w przypadku dachów pochyłych o nachyleniu ≥ 20° (rysunek 1) z pokryciem z blachy trapezowej uszczelnionej wysokoparoprzepuszczalną membraną wstępnego krycia (MWK), znajdującą się pod rusztem z łat i kontrłat. Wykonawca zdawał sobie sprawę, że taki układ wymaga dobrego uszczelnienia i zastosował MWK z paskiem klejącym. Niestety ten zabieg nie zapewnił szczelności i przy pierwszym deszczu dach bez pokrycia zasadniczego przeciekał w wielu miejscach, co było do przewidzenia. Pomysłodawcy dachu i wykonawca mieli jednak szczęście, ponieważ zostały ujawnione podstawowe błędy popełnione już na etapie projektowania. Dzięki temu dach można było jeszcze poprawić. 

Literatura
[1] Zeszyt 4 Wytycznych Dekarskich Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Warszawa 2020.
[2] www.dachowa.com.pl – „Pliki do pobrania”→„Instrukcje”→ Instrukcja nr 5.

 

 Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 04/2025, strona 99-100 (spis treści >>)