logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Karol Reinsch, Aluplast sp. z o.o.

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011, załącznik I, obiekty budowlane muszą być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby hałas odbierany przez osoby, które je zajmują lub znajdują się w pobliżu, nie przekraczał poziomu stanowiącego zagrożenie dla ich zdrowia oraz pozwalał spać, odpoczywać i pracować w zadowalających warunkach. Izolacyjność akustyczna jest jedną z właściwości użytkowych, którą należy określić oraz zadeklarować jej poziom w deklaracji właściwości użytkowych. Właściwość ta opisywana jest za pomocą współczynnika izolacyjności akustycznej przegrody [dB], określa wartość redukcji hałasu, którego źródło znajduje się poza przegrodą. Im większa jestwartość tegowspółczynnika, tymlepsza izolacyjność akustyczna przegrody. Ze względu na to, że parametry akustyczne określane są na podstawie skali logarytmicznej, przyjmuje się, że zmniejszenie wartości hałasu o 10 dB oznacza jego redukcję o ok. 50%. 

  

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 08/2021, strona 18-20 (spis treści >>)